Japonská sonda poprvé přiveze podzemní vzorky z asteroidu
 
Hajabusa 2
Počítačové ztvárnění sondy Hajabusa 2 • Autor: Japan Aerospace Exploration Agency/Reuters Poskytuje: via REUTERS

Vzhůru k Zemi!  Japonská sonda Hajabusa2 se rozloučila s asteroidem Ryugu a zamířila domů. Ze své vesmírné výpravy se jako první zařízení svého druhu v dějinách vrací se vzorky materiálů nalezenými pod povrchem planetky, informuje časopis Nature.

Po řadě riskantních a unikátních průzkumných operacích ukončila japonská sonda další část své mise na planetce Ryugu, zažehla opatrně manévrovací motory a rychlostí zhruba 10 centimetrů za vteřinu nastoupila k poslední etapě – návratu domů. 10. prosince by podle Japonské kosmické agentury měla Hajabusa2 zapnout iontové motory a naostro vyrazit směrem k Zemi. Její k návratu určená kapsle se vzorky je tu očekávána koncem roku 2020.

Reklama
Reklama

Na cestu do vesmíru byla Hajabusa2 vypuštěna v prosinci 2014 a k Ryugu dorazila v červnu 2018. Přivezla s sebou několik robotů, které postupně vypouštěla na povrch planetky a do jejího okolí. Mezi nimi i čtveřici roverů, které se skákavými pohyby pohybovaly po asteroidu, sbíraly vzorky z jeho povrchu a také – potom co sonda výstřelem projektilu vyhloubila na planetce kráter – z vrstev hornin pod povrchem.

https://www.youtube.com/watch?v=4×nInpqMiG4

Asteroid Ryugu má v průměru jeden kilometr a jde o překvapivě temné těleso, podle vědců zřejmě kvůli vysoké koncentraci uhlíku. Měření japonské sondy také odhalilo překvapivě nízkou hustotu planetky, což – jak píše Nature – naznačuje, že asteroid je tvořený shlukem malých kamenů držených pohromadě gravitací. Počáteční studie vycházející ze zatím dostupných dat vracející se sondy naznačují, že Ryugu je tvořen drobnými úlomky a zbytky ze srážky dvou větších těles sluneční soustavy.

Předchůdce dnešního průzkumníka, sonda Hajabusa (bez pořadového čísla), přivezl v roce 2010 jako první na Zemi vzorky hornin z blízkého asteroidu Itokawa. Jak píše server livingfuture.cz, v přistávací kapsli bylo identifikováno na 1500 malých zrnek, která měla podle analýzy složení podobné meteoritům. Byly podrobeny detailnímu zkoumání, nikoho nicméně nikoho nenapadlo se dívat po vodě. Pět zrnek však později dostali ke zkoumání i vědci Arizonské univerzity v USA a ti letos oznámili, že v nich našli překvapivé množství vody.

Přivedl je na to výskyt minerálu pyroxen, který v horninách ze Země obsahuje molekuly vody - a horniny z Itokawy na tom byly stejně. Jak píše livingfuture.cz, podíl specifických izotopů vodíku je u vzorků z Itokawy stejný jako u vzorků ze Země, což napovídá, že podobné planetky mohly být zdrojem vody na naší planetě. Proto se nejen v Japonsku netrpělivě čeká, co přiveze Hajabusa 2.

https://www.youtube.com/watch?v=nXKgL7XCkkE

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ivan Lamper

editor

Ivan Lamper
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2103

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte