Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Společnost

FAMU je jen první krok, policejního prezidenta čeká strastiplná cesta

Někdo by měl vedení policie a Hradu ukázat, jak vypadá Ústava

Demonstranti se pokoušejí dostat na Hradčanské náměstí. • Autor: Matěj Stránský
Demonstranti se pokoušejí dostat na Hradčanské náměstí. • Autor: Matěj Stránský

Generál Tomáš Tuhý se omluvil vedení FAMU za příliš horlivý a nadbytečný krok svých podřízených, kteří se během návštěvy čínské delegace neúspěšně pokusili přinutit akademiky, aby odstranili vyvěšené tibetské vlajky. Lítost vyjádřil i ministr vnitra Milan Chovanec. Chybí sice omluva Respektu, který byl policejním prezídiem za téměř totožný popis policejního zákroku označen za lháře – přesto lze postup policejního prezidenta označit za první nesmělý krůček k návratu k ústavním zvyklostem.

Dalším krokem bude debata nad otázkou, zda dostali policisté pokyn od svých šéfů, aby zabavovali tibetské vlajky, nebo to dělali z vlastní horlivosti? Z jednoho úhlu ohledu není tahle otázka důležitá. Policisté tibetské vlajky zabavovali z různých důvodů „ve velkém“ – a to je ničím nezamluvitelný fakt, že bránili občanům projevovat ústavou zaručené právo svobodného vyjádření názoru. S tím si musí generál Tuhý poradit.

Někdo by mu měl vysvětlit, že v tomto případě nejde jen o byrokratické a alibistické rozhodování, zda nějaký policista dal někomu oprávněně, nebo neoprávněně pokutu - nebo jestli mu zkroutil ruku bolestivěji, než měl. Jde tu o Ústavu, a s tím se policejní prezident nemůže vyrovnat slovy, že policisté postupovali více či méně přiměřeně či nepřiměřeně.

Kde se ale začne opravdu třást křeslo pod policejním prezidentem a minimálně jedním jeho vysoce postaveným podřízeným plukovníkem, je „zákaz“ demonstrace na Hradčanském náměstí. Autor tohoto blogu se omlouvá za opakované připomínání, ale něco takového se prostě stalo od roku 1989 poprvé. Na Hradčanském náměstí už nebude platit generálský odkaz na horlivé jednání policistů z ulice, kteří nepustili demonstranty v čele s manžely Havlovými (symbol) na náměstí.

Těm policistům musel dát někdo rozkaz a někdo vysoce postavený musel rozhodnout, že se Hradčanské náměstí zavře. A zabrání se tak ústavně zaručenému právu na ohlášené shromáždění. Lidé, kteří o „zákazu“ rozhodli, budou muset dříve nebo později opustit své posty - v okamžiku, kdy si dostatečný počet lidí uvědomí, že tu platí nějaká ústava. Třeba jak si to uvědomila Lenka Dusilová.

Generál Tuhý bude v pátek vysvětlovat jednání svých podřízených během návštěvy čínské delegace. Měl by si předtím přečíst ústavu. A měli by si ji přečíst i lidé z Hradu – počínaje Milošem Zemanem a konče Jiřím Ovčáčkem. Zjistili by, že tu policie není pro ně a pro umetání jejich cest a cestiček, ale pro ochranu práv – především těch ústavních práv – všech občanů České republiky.

Jak říká pan Patizon, nenechme se ošálit alibistickým vysvětlením, že na sklonku března, kdy Prahu křižovaly čínské limuzíny, šlo o kázeňské pochybení policistů nebo o bezpečnostní perimetr pro čínského prezidenta. Šlo o českou ústavu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].