Chtěl jsem otevřít diskusi, říká politik, který přirovnal muslimy ke slimákům
 
demonstrace Islam v CR nechceme
Záměrně se o tom mlčí. Pak není divu, že lidé volí Okamuru; ilustrační foto • Autor: Milan Jaroš

Sociální demokrat a místostarosta městské části Brno – Bohunice Milan Hrdlička napsal do obecních novin sloupek, ve kterém přirovnal muslimské migranty ke slimákům. „Slimák se nezastaví před ničím. Není pro něj překážkou žádná hranice, žádná vzdálenost, ani lokalita, ze které se k nám přesouvá. Je schopen přilézt po svých, autem, lodí, vlakem, je prostě schopen se k nám dostat veškerými možnými cestami,“ píše v článku pro časopis Naše Bohunice. „Musí se dostat do té země zaslíbené, kde je dostatek potravy a kde se bude přiživovat na práci ostatních. Možná má v sobě zakódováno, že jednoho dne se vše otočí a oni se stanou těmi pány světa,“ píše se dál v článku.  Hrdlička tvrdí, že svým článkem neměl v plánu nikoho urazit: chtěl prý otevřít diskusi o tématu, o němž se podle něho v Česku mlčí.

V článku píšete o slimácích, ale z textu je jasné, že mluvíte o muslimech. Nepřipadá vám to nevhodné?

Prosím vás, vy to všechno nadsazujete. Já jsem jen chtěl vyjádřit svůj názor. Nikoho k ničemu nevyzývám ani k ničemu nenabádám, k žádným útokům.

Ale takové příměry se používaly v nacistických časopisech, které psaly o Židech.

To bych si vyprosil, abyste mě přirovnávali k nacistům, můj dědeček zahynul v Osvětimi. Jsem socialista tělem i duší a proti muslimům obecně nic nemám. Během jugoslávských válek jsem byl jako pyrotechnik v Bosně a s těmi lidmi jsem klečel v minovém poli, rozuměl jsem si s nimi a pomáhal jim. Ale teď do Evropy nepřicházejí jenom váleční uprchlíci. Viděl jsem video, v němž jeden s dodávkou smetl asi třicet lidí, pak z auta vyběhl a křičel náboženská hesla. Nadraly se mi slzy do očí, nemohl jsem sedět a svůj názor neříct. Představil jsem si, jak někdo najede u nás do lidí na oslavách Mikuláše. Proto jsem napsal ten článek.

Podle vás takové štvavé články o slimácích něčemu pomůžou?

Z vašeho pohledu je ten článek štvavý, ale já nikoho k ničemu nenavádím. Chtěl jsem otevřít diskusi. Všichni od toho tématu dávají ruce pryč. Záměrně se o tom mlčí. Pak není divu, že lidé volí Okamuru, který jim říká ty svoje extrémní názory.

Když ale píšete o slimácích, tak neotevíráte diskusi, jen urážíte muslimy.

Není to proti všem muslimům a je zbytečné hledat v tom xenofobii. Nemám potřebu ty lidi dehonestovat. Ani nemám proti nim žádnou zášť. Víte, já nejsem politikem dlouho. A nejsem zvyklý psát články, ale potřeboval jsem ventilovat svojí obavu a chtěl otevřít diskusi. Jste první, kdo se kvůli tomu ozval. Je to pro mě zkušenost. A po téhle zkušenosti bych asi hledal jiný výraz než slimáci.

IMG_8108

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte