Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost

Česko zastaví dotace na uhelné kotle

Ministr Brabec: Dotace do konce roku předěláme, doba uhlí skutečně končí

Eurokomisař pro životní prostředí Karmenu Vella v Praze
Eurokomisař pro životní prostředí Karmenu Vella v Praze • Autor: ČTK

Po dvou vlnách dotací na nákup nových kotlů bude příští rok spuštěna třetí, ale už podle nových a náročnějších podmínek. Uvedl to ministr životního prostředí Richard Brabec po čtvrtečním jednání s evropským komisařem Karmenem Vellou, který do Česka přijel kvůli porušování zdejších limitů na kvalitu ovzduší.

Brabec a Vella přišli po jednání s dohodou, že česká vláda má na splnění limitů čas do roku 2020. Pak podle Velly komise podá na Česko žalobu kvůli neplnění závazků, které si země sama stanovila. “My uděláme vše pro to, abychom to splnili,” uvedl Brabec s tím, že upravené kotlíkové dotace mají být jedním z hlavních opatření, jak kvalitu ovzduší zlepšit. “Jsou to peníze Evropské unie a bylo logické očekávat tlak na to, aby podpora uhli skončila,” dodal.

Reklama
Reklama

Emise z lokálních topenišť jsou spolu s dopravou a průmyslem hlavním zdrojem znečištění. V prvních dvou vlnách se vyměnilo kolem 60 tisíc kotlů, ale dotace šly v první vlně i na moderní uhelné kotle a v druhé vlně na kombinované. Nyní se podle Brabce chystá změna tak, aby uhlí bylo v třetí vlně již bez podpory. Podmínky třetí vlny mají být upřesněny do konce roku, spuštění se chystá na příští rok. Její součástí má být také pilotní projekt v Moravskoslezském kraji, kdy se zvedne podpora pro chudší skupiny obyvatel, aby si nové kotle mohli dovolit.

Podle Brabce by se v třetí vlně mělo vyměnit kolem 30 tisíc kotlů. V prvních dvou vlnách šlo o 60 tisíc kotlů, z evropských fondů na to stát utratil devět miliard korun. Nevyhovujících kotlů je ale podle ministra stále v provozu 200 až 300 tisíc. Vláda proto bude usilovat o to, aby dotace pokračovaly dál i po třetí vlně.

Kromě kotlíkových dotací Brabec slibuje větší represe vůči autům bez filtrů pevných částic. Policie podle něj už má v ruce lepší nástroje na to, aby mohla závadná auta odstavit z provozu.

Podrobnosti a další informace o dotacích najdete v chystaném Respektu 46/2018, který vychází v pondělí 12. listopadu

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte