Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Babiš pustil jedno křeslo v ČEZ komunistům

Valná hromada firmy trvala až do rána, akcionáři brojili proti prodeji Počerad

Jedna z aktivistek Greenpeace si v roce 2018 na valné hromadě ČEZ oblékla kostým uhlí; ilustrační foto • Autor: Milan Jaroš
Jedna z aktivistek Greenpeace si v roce 2018 na valné hromadě ČEZ oblékla kostým uhlí; ilustrační foto • Autor: Milan Jaroš

Každoroční schůze akcionářů ČEZ, která tentokrát kvůli velkému množství dotazů a připomínek trvala přes dvacet hodin, přinesla nad ránem jednu změnu v orgánech firmy. Místo Šárky Vinklerové, která nastupovala před dvěma lety jako nominant hnutí ANO, nastupuje do dozorčí rady šéf výboru pro audit firmy Jan Vaněček, považovaný za člověka prosazovaného komunisty.

Šéf KSČM Vojtěch Filip se za Vaněčka přimlouval i veřejně, loni po valné hromadě v rozhovoru pro MF DNES, ze kterého mimo jiné vyplynulo, že měl výměnu slíbenou od Miloše Zemana za důvěru pro Babišovu vládu.

Oficiálně byl Vaněček na valné hromadě jako kandidát ministerstva financí, které vykonává za stát vlastnická práva k 70 procentům akcií ČEZ. „Je to šéf výboru pro audit, tedy odborník,“ uvedl k Vaněčkově nominaci místopředseda dozorčí rady ČEZ a náměstek ministryně financí Ondřej Landa.

Dozorčí rada ČEZ má 12 členů, z toho osm nominuje stát, zbytek jsou zástupci zaměstnanců. Ti se chovají loajálně k vedení firmy, pro vliv státu je tedy rozhodující rozložení zbývajících osmi křesel. Dozorčí radu může měnit jen valná hromada, loni na ní došlo k třem změnám, po kterých měl Andrej Babiš většinu sedmi hlasů, ale v praxi ji nikdy na nic nevyužil – ani na zásah proti managementu firmy, který dříve výrazně kritizoval. Přepuštění jednoho křesla podle přání KSČM může souviset i s momentální politickou situací, kdy Babiš potřebuje udržet většinu ve sněmovně.

Valná hromada dále schválila dividendu podle návrhu představenstva na úrovni 24 korun za akcii. Jde o nejmenší výplatu zisku od roku 2007, do státního rozpočtu kvůli tomu přijde místo loňských dvanácti miliard jen devět. V dalších letech by se ale výsledky ČEZ měly v souvislosti se zdražováním elektřiny opět zlepšovat.

Velkou část valné hromady zabraly dotazy akcionářů na chystaný prodej uhelné elektrárny Počerady, na kterou má s ČEZ podepsanou předkupní smlouvu Pavel Tykač. Proti prodeji vystupovala řada akcionářů v čele s poradcem skupiny J&T Michalem Šnobrem, ale k žádnému velkému posunu nedošlo. ČEZ má do konce roku poslední možnost prodej Počerad odvolat, což prosazují lidé jako Šnobr s argumentem, že dohodnutá cena dvou miliard je příliš nízká. Proti prodeji jsou také ekologické organizace, a to kvůli znečištění a vypouštění skleníkových plynů při pálení uhlí.

Šnobr ve středu večer uvedl, že bude chtít kvůli Počeradům ještě letos vyvolat další valnou hromadu – a pokud prodeji nezabrání, bude ho brát jako poškození majetku akcionářů a vyvolá právní kroky proti lidem v orgánech společnosti, kteří za správu firmy ručí vlastním majetkem.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].