Historie_emigrace01_foto Národní archiv
Posluchači Ukrajinské hospodářské akademie v Poděbradech, 1926.

Československo se pro ně nemohlo stát plnohodnotnou vlastí a uvědomoval si to i náš první prezident. „Těším se z toho, že jste u nás našli ne otčinu – tu ovšem nemůžete najíti –, ale u bratrského národa dobré sousedství, s nímž můžete býti spokojeni. A sami pravíte, že spokojeni a šťastni jste,“ prohlásil Tomáš Garrigue Masaryk v květnu 1923, když navštívil na poděbradském zámku Ukrajinskou hospodářskou akademii. Vysokoškolská instituce vznikla rok předtím pro exulanty, kteří masivně opouštěli území připadlé po první světové válce Sovětskému svazu.

Rusko po bolševické revoluci opustilo odhadem dva a půl milionu lidí. Azyl v meziválečném Československu jich našly desítky tisíc, mezi nimi i tisíce Ukrajinců. Ano, plnohodnotnou vlastí se pro ně naše první republika stát nemohla. Jak se ale historici shodují, i z odstupu byla akce na jejich záchranu z totalitního státu a integrace do společnosti jedním z lepších momentů zdejších moderních dějin, „svědčící o schopnosti solidarity a empatie“, jak říká třeba Jakub Hauser z Ústavu dějin umění AV ČR.

Ukrajinské Poděbrady

Hauser pracuje také jako kurátor uměleckých sbírek Památníku národního písemnictví. Právě pro něj před pěti lety pomáhal zásadní měrou zpracovat osudy exulantů z území bývalého ruského impéria v meziválečném Československu. Vznikla z toho výstava v letohrádku Hvězda s názvem Zkušenost exilu a dvě knihy, do kterých jako editor posbíral objevy své a svých kolegů a kolegyň. Byla to docela těžká…

1_obal_special_ukrajina
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obal_special_ukrajina
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1827

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte