Věra Jourová
Věra Jourová • Autor: Milan Bureš

Žádná jiná žena v Česku se v mocenských patrech nedostala tak vysoko, nevydržela v nich tak dlouho a nezažila tolik protichůdných zvratů ve svém životě jako ona. Má za sebou úspěšnou podnikatelskou minulost, byla neoprávněně stíhaná policií a dnes je jako místopředsedkyně Evropské komise jednou z nejviditelnějších tváří evropské politiky. Jedná s nejvlivnějšími lidmi světa, politika má ale také odvrácenou tvář – a o ní je z velké části tenhle rozhovor.

Viděla jste dánský seriál Vláda?

Viděla.

Hlavní postavou je premiérka, později ministryně zahraničí Birgitte Nyborg. V seriálu je vykreslena jako politička, která se snaží modernizovat svoji zemi, stojí v čele boje proti klimatickým změnám, ale pak svůj program zradí, aby se udržela u moci, jíž propadla. Seděla jste v české vládě, dlouho jste v Evropské komisi – co moc s člověkem dělá?

Ano, moc může být opojná a děsivá zároveň, uvědomíte-li si s ní spojenou odpovědnost. Z moci se dá i snadno zblbnout. Neboli docela rychle můžete ztratit schopnost se reflektovat, hodnotit. Myslím si, že moc kolem člověka dělá takovou schránu, chcete-li slupku, přes kterou přestanete vidět, když si nedáte pozor. A mohou k tomu přispět i lidé kolem vás – protože mocní mají kolem sebe často ty, kteří napomáhají tomu, že přestanete mít přehled o skutečnosti.

Co přestanete vidět?

Politik má nějakou vizi, představu,…

1_obal special _ženy
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obal special _ženy
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundra-stihly kopie

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte