Julie Chytilová
Julie Chytilová • Autor: Milan Bureš

Začalo to před sedmnácti lety amatérským výzkumem během půlročního pobytu v Ugandě. Julie Chytilová tehdy čerstvě dostudovala ekonomii a do Afriky vyrazila dobrovolničit. Právě tam poprvé začala zkoumat, jaký dopad má lidské rozhodování na ekonomii. „Snažíme se napodobovat prostředí laboratoře. Ekonomie se inspirovala medicínou. Když v medicíně testujete funkčnost léků, lidé se náhodně rozdělí do dvou co nejvíc podobných skupin, jedné se dá lék, druhé placebo a zkoumá se účinnost léku. Obdobně dnes postupuje i ekonomie. Rozdělíte lidi do dvou skupin a zkoumáte, jak se chovají v různých situacích,“ vysvětluje Chytilová, jak funguje stále častěji používaná metoda, s jejímž použitím česká ekonomka dosahuje úspěchů i na mezinárodním poli. Skrze ekonomické experimenty zkoumala tak rozlišná témata jako například vliv trpělivosti na ekonomiku, dopad války na lidské chování nebo vztah mezi chudobou a lidskou psychikou. Za svůj výzkum obdržela řadu ocenění včetně Ceny Neuron pro vědce do čtyřiceti let.

Co člověk potřebuje, aby dnes v ekonomii uspěl? Podle čeho se měří úspěch?

To úplně nejdůležitější je podle mě pozorovat svět okolo sebe, mít chuť klást si zajímavé otázky a pak se je snažit co nejlépe zodpovědět. Ekonomie je nyní poměrně široce rozkročený obor, já se se spolupracovníky ve výzkumu pohybuji na rozhraní ekonomie a dalších vědních oborů, jako jsou třeba psychologie nebo sociologie. Otázky, které si klademe, jsou proto poměrně…

1_obal special _ženy
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obal special _ženy
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Barbora Chaloupková

redaktorka, fokus

chalupova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte