0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Téma9. 6. 20219 minut

Poskládej to znovu

Pandemický rok zcela změnil pohled na to, co považujeme za hudební zážitek. A nové digitální rituály se jen tak nevytratí.

„Venkovní koncerty pro publikum, které je doma.“ (Floex a Bratři ze série streamů Hotspot)

Kamera na dronu prolétá krajinou pískovcových skal a tyčících se jehličnanů. Nachází obydlenou oblast. Padá soumrak a na horní terase hradu Sloup v Čechách rozložila nástroje elektronická dvojice Bratři. Magické středověké místo, které posléze v 17. a 18. století obývali poustevníci, pomalu halí tma. Sousední Lužické hory mizí z dohledu a do tohoto výjevu stále zní živě hrané atmosférické techno bratrského dua, které tu má koncert pod širým nebem. Bez návštěvníků, jen pro kamery a diváky s internetovým připojením. Ta situace má v sobě roztomilý paradox: je to venkovní koncert pro lidi, kteří jsou doma.

„Venkovní koncerty pro publikum, které je doma.“ (Floex a Bratři ze série streamů Hotspot)
„Venkovní koncerty pro publikum, které je doma.“ (Floex a Bratři ze série streamů Hotspot)
↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Po Floexovi na Strahovském stadionu je toto vystoupení další z koncertní série Hotspot, která spojuje muzikanty a jejich živá vystoupení s vizuálně vděčným okolím. Podobné přenosy možná působí jen jako nouzové řešení, jako snaha něco udělat – cokoli, než bude zase bezpečné vrátit se do klubů nebo na festivaly. Ovšem s přicházejícím mírným rozvolněním se ukazuje, že mnohé z toho, co se dalo vnímat jako karanténní provizorium, stvořilo zcela nové žánry a způsoby toho, jak posloucháme a vnímáme hudbu. A dá se odhadovat, že tyto nové rituály se nevytratí.

Koncertní videa a DJské streamy jsou jeden z příkladů, do kterých vstoupila kreativita. Vznikla díla a experimenty, k nimž by se za běžného chodu nikdo neodhodlal. Pandemie…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc