Mosa01_stransky
Marek Moša

Každý, kdo na světě čte noviny, slyšel o jednom velkém problému – bakterie si zvykají na antibiotika, a ta proto přestávají fungovat. Řešení by tu bylo, dobře známé a vlastně elegantní. Ale cesta k léčbě pomocí bakteriofágů, o níž je řeč, je složitá. I proto, že malé farmaceutické a biotechnologické firmy (nebo dokonce startupy), které především na tomhle poli bádají, musí překonat nejenom spoustu technologických překážek, ale i obtížně pochopitelného papírování. Pražsko-brněnsko-ostravská Fagofarma je jedna z nich. Ale jak tvrdí její ředitel Marek Moša, semafor je v pohybu a bakteriofágy dostanou (snad) brzy zelenou. „A v ten moment my budeme připravení,“ říká.

Mosa03_varianta_profimedia
Bakteriofágy útočící na bakteriální buňky v 3D ilustraci…

Zkuste mi popsat, co vaše firma vymýšlí. A nepoužít u toho například slovo „zlyzovat“ a jiné podobné termíny, na které jsem při rešerši narazil.

Děláme výzkum v oblasti biotechnologie, který se zabývá bakteriofágy. To jsou zvláštní viry, které s námi na zeměkouli žijí – a jsou to mimochodem nejpočetnější organismy ve známém vesmíru vůbec, je jich odhadem 1031 – a mají název podle toho, že napadají bakterie a likvidují je. Je tedy možné je využít k léčbě bakteriálních infekcí organismu. Jinými slovy k léčbě celé řady známých chorob lidí, zvířat i rostlin a nahradit nebo doplnit jimi antibiotika, která používáme dnes.

V čem je to tak převratné?…

ROZHOVORY_OBAL_1
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

ROZHOVORY_OBAL_1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1511

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte