Velmi krátká odpověď na otázku, jak si osvojit techniku rychločtení, zní – přihlásit se na specializovaný kurz. Nebo začít pracovat v Respektu a ocitat se opakovaně v situaci, kdy je nutné kvůli článku, na kterém aktuálně pracujete, opravdu bleskově přečíst knihu. Nebo dvě. Nebo pět. Ani jedno ovšem není nutné. Stejně jako u běhání lze rychlost zkrátka natrénovat také u čtení.

Celoživotní vášnivé čtenáře sice může mírně provokovat, že by se k jejich oblíbené kratochvíli mělo přistupovat jako ke sportovní disciplíně, kterou je nutné nacvičovat a zdokonalovat se v ní. Nicméně právě knihomoly by mohlo potěšit vědomí, že pokud si tyto dovednosti osvojí, budou moci svoji zálibu provozovat ve větších objemech než dosud. A kdo by nechtěl přečíst víc knih! Technika se však hodí pro širší okruh lidí než jen zapálené žrouty literatury – všem profesionálům pracujícím s textem, vysokoškolským studentům, případně uživatelům TikToku nebo Instagramu, kteří obtížně stíhají přelousknout sdělení z oblíbených krátkých videí, která netrvají déle než 30 sekund.

Průměrně zdatný čtenář přečte mezi dvěma stovkami a 250 slovy za minutu. Pro ilustraci – tento text má zhruba osm stovek slov, mělo by vám tedy zabrat přibližně čtyři minuty jej přečíst. Kniha o třech stovkách stran obsahuje obvykle asi 75 tisíc slov. Po odpovídajícím tréninku je možné objem slov přečtených za minutu navýšit na dvoj- až trojnásobek, mezi šampiony vstupujete kolem tisícovky slov. Jako před startem každého cvičení i…

1_obalka_jak na to
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_jak na to
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1668

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte