Jsou žádosti, které všichni toužíme vznést, ale jejichž vyslovení se všichni obáváme. A to tak velmi, že někteří z nás je nevysloví nikdy. Zároveň na žádnou jinou otázku lidé tak intenzivně nehledají návod jako právě na tuto – alespoň soudě podle našeptávačů v internetových vyhledávačích. Když vyťukáte „how to ask“, zjistíte, že návod na perfektní pozvánku na rande vám Google nabídne až na druhém místě. Další doklad o tom, že o peníze jde až v první řadě.

Kde je poptávka, tam je i nabídka, takže návodů je bezpočet. Většina z nich se v první řadě snaží zmírnit stigma, kterým je zmíněný krok obestřen. Říci si o víc peněz za práci je teoreticky vzato zcela normální součást procesu. Možná je to drama pro vás, ale pro vašeho nadřízeného – byť samozřejmě vždy záleží na konkrétních okolnostech u konkrétního zaměstnavatele – to je událost významně menšího emocionálního náboje, protože otázka platů zkrátka patří do běžné agendy. Je také vcelku málo pravděpodobné, že si žádostí nějak významně zkomplikujete postavení v práci, i když nakonec nepochodíte. Snad s výjimkou situací, kdy byste požádali o absurdně nadsazenou částku nebo případně pokud za sebou nemáte příliš uspokojivé pracovní výkony.

K dosavadní pracovní dráze se pak logicky vážou rady, jak se na takovou schůzku připravit. Není totiž od věci si dopředu promyslet a dobře zformulovat důvody, proč by měl váš šéf či šéfka uvažovat o tom, že vám přidají. Zní to vcelku banálně, ale není tomu tak. Na jednoduché otázky je…

1_obalka_jak na to
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_jak na to
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1767

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte