Andrej Babiš, Ústí nad Labem
Když se ptáte zad. (Andrej Babiš na předvolebním turné v Ústí nad Labem) • Autor: Milan Bureš

Člověk, který není novinář, se do rozhovoru s politiky pravděpodobně hned tak nedostane. Když však slyší nebo na sítích čte slova politiků či političek, nejspíš si občas řekne – no počkat, jak to přesně myslí? Co tím chce vlastně sdělit? A jak na to přišel nebo přišla? A co s tím bude dělat? Prostě, čtenář chce jít dál, chce vědět víc.

To „dál a víc“ je v kostce novinářská práce. A rozhovory s politiky, snaha získat od nich informace, jsou běžnou činností novinářů zabývajících se politikou.

Od běžných rozhovorů v životě se to liší v několika věcech, třeba v tom, že často musíte mluvit s někým, kdo s vámi mluvit vlastně nechce, a snažíte se od něj zjistit či detailněji osvětlit něco, co on si naopak chce nechat pro sebe. Takže prvním předpokladem je trpělivost a potlačení běžné lidské slušnosti, touhy neotravovat lidi, kteří si otravováni být nepřejí – v životě se od nevstřícného diskusního partnera otočíte a necháte toho, v práci novináře, který potřebuje pochopit, co se děje a proč, aby to mohl zprostředkovat čtenářům, to udělat nejde. K tomu, co je třeba zjistit, pochopit, je taky často potřeba víc času. Většinou ve složitějších případech nepřijde odpověď hned: je třeba se doptávat, zjišťovat kdy, proč, jak k úvahám a závěrům politik došel, co chce s věcí dělat dál, z jakých informací vychází a podobně. Tohle se zvlášť obtížně dělá s lidmi, kteří vás nutí mluvit s nimi v běhu, nemají zájem si s vámi o věci povídat, domluvit si schůzku, osvětlovat. To je dnes…

1_obalka_jak na to
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_jak na to
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte