Dagmar Grau
Dagmar Grau • Autor: Matěj Stránský

„Ve skutečnosti nezáleží na tom, kdo před vámi v lavici sedí. Když byla příležitost ukázat kreativitu, měla jsem pocit, že učni jsou mnohem kreativnější,“ říká Dagmar Grau, která působí jako učitelka na Střední škole obchodní v Praze.

Předtím jste byla školní inspektorkou, pracovala jste v odboru školství a kultury městské části Praha 1, učila jste na soukromé střední škole. Teď působíte dva roky na Střední škole obchodní v Praze, kde učíte jak studenty, kteří budou mít maturitu, tak zároveň učně. Jaký jste měla důvod, chtěla jste změnit v Česku zažitý stereotyp, že učiliště nejsou vnímána jako nejlepší místo pro kariéru učitele?

V mém případě byl výběr školy ovlivněn tím, čím se zabývám. Je to problematika obchodu – a kde jinde ji učit než na odborné škole. Zároveň mi to nabízí možnost potkat se s maturanty-obchodníky, ale i s učni-prodavači nebo operátory skladování.

Liší se něčím studenti na učilišti?

Rozhodně si nemyslím, že by se lišili tím, jak je s nimi potřeba pracovat. Měla jsem velmi dobré studenty na učilišti, stejně jako jsem měla velmi dobré studenty na běžné střední škole – a naopak. Jednu věc bych ale v této souvislosti zmínila. Jsem třídní prvního ročníku na učilišti a na poslední třídnické hodině jsme dělali aktivitu nazvanou „kdo jsme“. Spočívala v tom, že studenti si měli napsat, jaké pozitivní vlastnosti mají. A překvapilo mě, kolik dětí jen sedělo a nic nedělalo…

1_obalka_jak na to
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_jak na to
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte