Moda01_profimedia
Víte, co vlastně máte ve skříni a kolik toho je? • Autor: Profimedia

Zatímco většina lidí si užívala poslední okamžiky roku, britská novinářka Lauren Bravo do svého on-line nákupního košíku spěšně a bez většího rozmýšlení vkládala šaty (nakonec si pořídila patery). S úderem půlnoci totiž začínalo platit její nové předsevzetí: po celý rok si nepořídit jedinou věc z řetězce. Naplnění tohoto závazku dnes už leckomu nemusí připadat zvlášť obtížné, pro autorku píšící převážně o módě to však znamenalo opuštění mnoha zvyků a mechanismů, mezi něž patřilo pravidelné projíždění e-shopů a nákupní výlety, kdykoli se necítila dobře nebo se před plným šatníkem stresovala, že nemá co na sebe. Nakonec jí však došlo, že oblečení a fast fashion propůjčila až příliš velkou moc a prostor.

„Rozchodový“ proces se sice neobešel bez zaškobrtnutí, ale na jeho konci stály ušetřené peníze, čas a mentální energie. Bravo o svém měnícím se vztahu k oblékání a nakupování před rokem sepsala čtivý průvodce s trefným názvem How To Break Up with Fast Fashion (Jak se rozejít s rychlou módou). „Móda je parchant – a říkám to, i když to tak ne vždy myslím. Zahrnujete ho náklonností v domnění, že vás miluje, abyste si pak po letech slz a zármutku uvědomili, že jste mu dávali mnohem víc, než jste kdy dostali zpátky,“ konstatuje tu mimo jiné o fast fashion novinářka píšící pro časopis Grazia, web Refinery29, Cosmopolitan, The Telegraph či The Guardian.

Důvody, proč se s tímto „toxickým partnerem“ rozejít, jsou už dlouho známé: módní průmysl patří k nejšpinavějším…

1_obalka_jak na to
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_jak na to
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Klára Zajíčková

redaktorka

zajickova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte