Je svobodné myšlení ohroženo? Omezují západní univerzity a média svobodu slova? Donutil Donald Trump americké instituce popírat fakta a vědecká zjištění? Ochraňuje levice tak silně menšiny, že veřejně aktivní lidé zapínají naplno autocenzuru, aby nepřišli o zaměstnání? Západní svět – a zejména ten anglosaský – zažívá v posledních letech intenzivní debatu o hranicích svobody slova. Jedna z obálek časopisu The Economist se na začátku září věnovala útoku na volnost myšlení a argumentace zleva, známá publicistka Anne Applebaum napsala koncem srpna pro The Atlantic esej Noví puritáni (text na str. 30–43), kde uvádí: „Právě teď se v Americe můžete setkat s lidmi, kteří přišli o všechno – o práci, o peníze, o přátele, o kolegy –, ačkoli neporušili žádný zákon a někdy ani pravidla na pracovišti. Místo toho porušili (nebo jsou z toho obviněni) společenský úzus týkající se rasy, pohlaví, osobního chování, či dokonce přijatelného humoru, který možná před pěti lety nebo možná před pěti měsíci neexistoval.“
Když letos v únoru slavil německý týdeník Die Zeit pětasedmdesáté narozeniny, napsal šéfredaktor listu Giovanni di Lorenzo úvodník, ve kterém zařadil mezi největší hrozby pro západní svět omezení svobodné diskuse. Připomněl několik případů amerických novinářů, kteří byli propuštěni proto, že se jejich texty nějak dotýkaly menšin. Podle di Lorenza se někteří redaktoři bojí psát, co si myslí. „Jak lze důvěřovat médiu, jehož vlastní zaměstnanci se domnívají, že…
Tento článek je v plném znění dostupný členům klubu Respektu.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením předplatného s členstvím v Klubu Respektu. Pokud jste již člen/ka, přihlaste se. Jestliže máte aktivní předplatné bez členství v klubu, napište nám žádost o rozšíření předplatného (+50 Kč měsíčně) na [email protected].
Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].