Jirasek01_jaros
Václav Jirásek • Autor: Milan Jaroš

Patří k nejvýraznějším fotografům své generace, ale nezapře, že zběhl od malby. Přitahují ho symboly, rituály, zmar a mizení. Loni dokončil cyklus Auta, který zachycuje autovraky jako přízraky osidlující krajinu. Václav Jirásek na sebe poprvé upozornil se skupinou Bratrstvo na sklonku osmdesátých let. Její práce se letos opět objevily v galeriích.

Jak vnímáte práce Bratrstva v době, kdy se vaše tehdejší fotografie už ocitají v kontextu nedávné historie – na expozici Obrazy konců dějin a na fotografické retrospektivě lakonicky nazvané 1989 ve Veletržním paláci.

Připadám si, jako by ty fotografie nebyly ode mě. Tvrdí se, že člověk jednou za sedm let kompletně vymění veškeré buňky v těle, takže to vlastně už doopravdy nejsem vůbec já, kdo to fotografoval. Dívám se na ně, jako by byly od někoho jiného.

Jirasek_Bratrstvo03_foto-Václav-Jirásek
Bratrstvo, Anjel II, 1993

Pro rukopis Bratrstva bylo charakteristické, že prolínal prvky estetiky socialistického realismu a zároveň romantismu. Když toto spojení člověk vysloví nahlas, řekl by si, že to nemůže fungovat. S jakou emocí fotografie vznikaly? Fascinace i kritika, vzdor i okouzlení?

Od všeho trochu. Ale důležité je říct, že v principu jsme všichni byli romantici a zůstali jsme jimi dodnes, což se do současné doby možná nehodí. Míchání vlivů bylo na celém procesu nejzábavnější. Každý z nás měl rád něco – přinášel to s sebou a tím to…

ROZHOVORY_OBAL_final
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 15 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

ROZHOVORY_OBAL_final
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 15 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1515

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte