24_Rozhovor_Vovo_foto archiv Stuarta Templara
Stuart Templar

U výroby aut to zní jako protimluv, ovšem nikoli ve Švédsku. Tamní automobilka Volvo jak známo loni vyhlásila cíl proměnit se do roku 2040 ve zcela bezemisní firmu. První kontrolní bod si stanovila na rok 2025. Do té doby slibuje snížit exhalace u vyrobených a prodaných aut o polovinu a k tomu zatlačit i na dodavatele, aby tak stáhli svoje emise skleníkových plynů o čtvrtinu. Strach, o kterém je často slyšet v Česku, a sice že si Evropa svými nároky na automobilky podřezává pod sebou větev, ve Volvu nesdílejí. Prý jen vycházejí vstříc tomu, co fanoušci značky požadují. „V klimatické změně vidíme skutečnou hrozbu. Přinejmenším stejnou jako v koronaviru,“ vysvětluje směřování firmy někdejší britský diplomat a nyní šéf Volva pro udržitelnost Stuart Templar.

Koronavirus globálnímu autoprůmyslu moc neprospěl. V Česku se nynější propad bere většinou jako memento, že by Evropa měla nechat automobilky nadechnout a zmírnit svoje nároky ohledně emisí. Jak jsou na tom po jaru 2020 vaše ambiciózní závazky?

Naše cíle platí. Bereme situaci tak, že jako výrobce aut ke klimatické změně sami přispíváme. To s sebou nese i odpovědnost. Navíc vidíme, že vnímání veřejnosti se posouvá. Přes 70 procent respondentů v našich průzkumech vidí v ohřívání planety stejně vážný nebo větší problém jako v koronaviru. Takže je třeba vypořádat se s obojím. Navíc je tu ještě jiná spojitost. Města jako Paříž nebo Milán v době pandemie zažila, jaké to je mít ve…

obal_klima_special
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obal_klima_special
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1021

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte