ALBRECHT DRER (1471-1528) German artist. The Four Horsemen of the Apocalypse wood engraving
Jeden ze série dřevořezů Apokalypsy Albrechta Dürera.

Z moře vylézá sedmihlavá bestie, vypadá trochu jako neobratný had, protože si v polovině těla udělala sama na sobě uzel. Zatímco bojuje s tuctem andělů levitujících nad mořem, částí svých čtrnácti očí pozoruje, jak další andělé měří síly s jiným sedmihlavým tvorem, který zase připomíná zmutovaného, hodně rozčíleného býka. Ilustraci doprovázející rukopisný komentář k Apokalypse vytvořil v roce 1047 španělský mnich Facundus a je to jedno z nejstarších dochovaných svědectví lidských představ o konci světa.

Ta nejnovější najdeme i ve zdejším umění. Český malíř Jakub Janovský o bezmála tisíc let později rovněž maluje obrazy plné zkázy. Vzhledem k tomu, že patří ke generaci, jež na rozdíl od té Facundovy skutečnou katastrofu globálního rozměru sama zažila, má jeho apokalypsa jinou podobu i vyznění. Janovský coby „dítě Černobylu“ – narodil se dva roky po výbuchu atomové elektrárny – zachycuje scény, na kterých ďábelské síly symbolizuje radioaktivní záření a děti, jež si hrají v plynových maskách pod přízračně temnou oblohou, už nechrání žádní andělé, kteří by přicházeli na pomoc.

Většina světových náboženství nabízí barvité vize toho, co člověka čeká, když se na světě nebude chovat podle Božího záměru.

Tweetni to

Apokalypsa nás provází už dva tisíce let. Většina světových náboženství nabízí barvité vize toho, co člověka čeká, když se na světě nebude chovat podle Božího záměru. Křesťané stejně jako hinduisté, muslimové i buddhisté ovšem od…

obal_klima_special
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obal_klima_special
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1695

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte