industry metallurgical plant dawn smoke smog emissions bad ecology aerial photography „Ocelová města“ musí projít radiální proměnou.

Každý rok, zhruba v listopadu nebo v prosinci, je to stejné: Tisíce lidí, kteří proudí chodbami konferenčního centra jako molekuly uvnitř nějakého obřího stroje. Nesrozumitelné vyjednávací dokumenty plné složených závorek s různými variantami textu ke zvážení, jako by nešlo o lidskou řeč, ale nějaký komplikovaný matematický zápis. Zvláštní vyjednávací jazyk připomínající angličtinu, kterému však žádný outsider nerozumí, neboť každé z jeho slov skrývá celý kontinent sporné problematiky. Miliony záhadných zkratek jako WIM, ITMOs nebo OMGE. Návštěvník se nemůže zbavit dojmu, že kdyby se celý tento cirkus odstěhoval na nějaké hodně odlehlé místo a tam rozplétal závorky do skonání světa, nic by se vlastně nestalo.

Podobně jako je narkoman závislý na svojí pravidelné a neustále se zvyšující dávce drogy, lidstvo se zatím nedokáže odpoutat od fosilních paliv a rychlého ekonomického rozvoje doprovázeného emisemi.

Tweetni to

Jenže pravidelné každoroční summity OSN, probíhající již od roku 1995, představují zatím jediný společný pokus obyvatel Země zabránit katastrofálním klimatickým změnám, které v budoucnu mohou ohrozit samu existenci civilizace. Lék známe – zastavit vypouštění skleníkových plynů –, jeho aplikace je ale nesmírně obtížná. Podobně jako je narkoman závislý na svojí pravidelné a neustále se zvyšující dávce drogy, lidstvo se zatím nedokáže odpoutat od fosilních paliv a rychlého ekonomického rozvoje doprovázeného emisemi. Závislost se přitom…

obal_klima_special
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obal_klima_special
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 922

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte