Sani Boureima (55) je jedním ze 130 milionů obyvatel Sahelu, jejichž každodenní existence je spjata se západoafrickým veletokem Niger. Bydlí se svými dvěma manželkami, šesti syny a devíti dcerami na jeho samém břehu v nigerském hlavním městě Niamey a živí se jako říční turistický průvodce.

Přívlastek „turistický“ je nutné brát s rezervou. Niger nikdy nebyl běžnou turistickou destinací a ještě méně je tomu tak v posledních letech, kdy konflikty, jež se sem přelévají ze sousedních států, zhoršily situaci natolik, že hlavní město nelze opustit bez ozbrojené eskorty. Sani se tak už na svých pirogách, tradičních úzkých rybářských kánoích, nemůže plavit proti proudu řeky do malijského historického města Timbuktu, ani nevozí dobrodruhy do oblasti Yauri ve střední Nigérii, odkud pocházejí jeho předci.

Vedrem zmožení delegáti sedí s povolenými kravatami ve střední části lodi kryté slaměnou střechou napnutou na přivařené kovové obruče a vyhlížejí hrochy, které lze občas spatřit i při obydlených březích.

Tweetni to

„Už to není, co to bývalo,“ vypráví mi během dvouhodinové vyhlídkové plavby, obligátním volnočasovém programu všech zahraničních delegací, které do Niamey přijíždějí na některou z konferencí, auditní řízení nebo expertní mise. „Dnes se po řece nesmí dál než do vesnice Boubon (asi 20 km), a ani tam už někteří nechtějí. Národní park W (unikátní přírodní rezervace o rozloze jeden milion hektarů na hranici Nigerské republiky, Burkiny Faso a…

obal_klima_special
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obal_klima_special
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte