Prezidentska volba 15.2.2008. Klaus opousti hlasovaci sal jako vitez volby.
Muž včerejška s celoživotní láskou k republice. (Staronový prezident Václav Klaus) • Autor: Matěj Stránský

Druhé dějství souboje o Hrad

Už zdálky je vidět rudě přeškrtnutý obrázek bomby. Několik hochů sbírá podpisy pod petici Ne radaru a hned v první kolonce se pyšní jménem novopečené kandidátky na prezidentský úřad Jany Bobošíkové. Stojíme u brány Pražského hradu a po týdnu napjatého očekávání a gangsterského koloritu vyjednávacích taktik parlamentu se bude za chvíli opakovat volba hlavy českého státu. Tentokrát to na žádné drama nevypadá. Všichni tuší, kdo vyhraje, a dohadují se spíš o tom, jak dlouho to bude trvat.

Láska k republice

Hradčanským náměstím se pomalu trousí poslanci a senátoři a rozdávají první úsměvy skupince dychtivých novinářů s fotoaparáty. Mezi nimi se v rámci marketingu novinového gigantu MF DNES proplétá několik dívek s ošatkami čerstvých koláčků. „Ty s marmeládou jsou vynikající,“ přesvědčuje jedna z nich. Dál už je to jen rutina: policejní doprovod, prohlídka pod detektorem a předsálí Španělského sálu nasvícené ostrými reflektory s desítkami nachystaných kamer. Dramatická volba z minulého týdne přilákala na Hrad nové tváře zahraničních zpravodajů. Mezi mramory předsálí je slyšet změť jazyků zpravodajů: vedle angličtiny a němčiny také maďarština či ruština.

Všichni se těší. Ostře sledované představení začne už za chvíli, ale zatím tady panuje téměř kavárenská atmosféra a číšníci skoro nestačí uspokojit nával u bufetu. Poslanci a senátoři popíjejí kávu a pečlivě studují noviny. Žurnalisté rozbalují notebooky a po týdenní pauze si…

obaka1_special_Respekt_30_let_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 67 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obaka1_special_Respekt_30_let_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 67 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte