Andrej Babis
Parlament schválil předčasné volby a Andrej Babiš byl připraven. • Autor: Milan Jaroš

Ten narůstající tlak ve společnosti se dal téměř nahmatat. Série skandálů, která se na politické scéně objevovala řadu let, debata o regionálních kmotrech, kteří svírají ODS a ČSSD, v kombinaci s podezřelými aktivitami Věcí veřejných vzbuzovaly u veřejnosti pocit únavy a zloby zároveň. Jak už bylo řečeno v předchozím vstupu, Petr Nečas se snažil aféry svých kolegů řešit rychle, často odcházeli z postů během pár dní. Na řadu problémů ale nestačil.

V listopadu 2011 v Respektu vychází investigativní text Ondřeje Kundry a Jaroslava Spurného „Zničte dokument 1439“. V něm se mimo jiné uvádí: „Tajná listina skrývá návod šéfů pražského městského státního zastupitelství žalobkyni Šárce Pokorné, aby se nesnažila vyšetřit, co se skrývá za podezřením z korupce, které na přelomu roku smetlo z ministerského křesla Pavla Drobila, současného místopředsedu ODS a blízkého politického spojence premiéra Petra Nečase. Dokument č. 1439, který má Respekt k dispozici, zároveň žalobkyni upozorňuje, že vzepřít se tomuto ‚doporučení‘ není možné.“ Pod dokumentem byla podepsána na předchozích stranách již zmiňovaná Jana Hercegová.

Byl to další z řady textů, který dokazoval podivné praktiky, jež se odehrávaly kolem vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly a dalších státních zástupců. Ti totiž často nechávali největší politické kauzy padat pod stůl. Článek vyvolal velký ohlas a evidentně i zděšení u některých aktérů. Po publikování zjištění se na redakci obrátila policie, že chce znát jméno…

obaka1_special_Respekt_30_let_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 67 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obaka1_special_Respekt_30_let_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 67 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2235

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte