Poborsky02_jaros
Karel Poborský • Autor: Milan Jaroš

Když v druhé půlce devadesátých let přestoupil jako jeden z prvních Čechů do nejvyšší anglické fotbalové ligy, byl Karel Poborský, bez znalosti jazyka, pro spoluhráče „ten jouda z Východu“. Později se naučil nejen anglicky v Manchesteru United, ale také portugalsky v Benfice Lisabon. V Česku má dnes tento bývalý hráč důležitou misi - vychovat pro český fotbal talenty, kteří tu zůstanou a neskončí po prvním kopnutí do ligového míče. S překvapením zjistil, že začít musí od kotoulů.

Po fotbalovém mistrovství Evropy 1996, kde Česko senzačně skončilo druhé, jste ze Slavie Praha přestoupil do slavného Manchesteru United. Jaké to bylo, ocitnout se jako jeden z prvních Čechů v anglické lize?

Byl to obrovský skok, obrovská změna. Hlavně v tom, že jsem neuměl anglicky, což byl masakr. Já se ve škole ještě učil rusky a angličtinou jsem byl nepolíbený. Takže první dojem, který jsem zanechal, byl asi dost špatný. Protože jsem nemluvil, tak jsem pro ostatní kluky byl „ten jouda z Východu“. Naštěstí fotbalově věděli, kdo jsem, protože Euro 1996 se hrálo v Anglii, a i díky tomu jsem se ostatně do Manchesteru dostal.

To vám někdo řekl, že jste „jouda z Východu“?

Jejich reakce byly vesměs velmi vřelé, brali mě jako sobě rovného, ale já jsem to tak cítil, byl to můj vnitřní pocit, protože jsem nebyl schopný slovně se vyjádřit. Proto jsem použil tenhle termín.

Měl jste tlumočníka…

obal_special_rozhovory_leto 2019
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obal_special_rozhovory_leto 2019
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte