68, Oslava Vitezneho unora na Staromestskem namesti, Praha 25.
Oslava „Vítězného února“ na Staroměstském náměstí v Praze, 1988 • Autor: Lubomír Kotek

Ani koncem osmaosmdesátého jsem nečekal, že devětaosmdesátého bude všechno jinak. Nikdy jsem na „osmičky“ jako pro národ osudové mezníky nevěřil. Je to další podpěrný, alibistický mýtus – pověra, která má s těmi ostatními mýty a pověrami společné to, že potvrzuje, že na nás nezáleží, nýbrž na „tamtěch“, v Mnichově, Jaltě, Moskvě, Washingtonu, dnes v Bruselu. Nebo na nějakých cyklech, letopočtech. Není letos osmičkový rok? Můžeme si tedy ještě pospat, že.

Já sám, zřejmě slepý, neviděl jsem naději na změnu ani o rok později, když jsem pro čs. exil napsal na jeho výzvu něco jako zprávu o stavu země: Československá společnost v 80. letech (konkrétně šlo o setkání OPUS BONUM ve Frankenu, které organizoval po dlouhá léta otec Opasek). Zato jsem tam dosti přesně popsal potíže, které máme sami se sebou i skoro po třiceti letech od listopadu… A tvrdil jsem v té zprávě, že mnoho lidí změnu ani nebude chtít.

Nejlepší pero publicistického disentu Milan Šimečka, Brňák žijící na Slovensku, zkusil uvěřit v osmičkový cyklus a psal si po celý ten rok sociologicko-politický deník – kroniku. Čekal, že jednoho dne stránku nadepíše: Čas oponou trhnul – a změněn svět, po způsobu Nerudově. Byl by to trhák, kdyby mu to vyšlo… Nevyšlo. Dnes je to nejlepší vylíčení úpadkové fáze normalizace: nehybnost. Když pak po převratu knihu vydával, nadepsal ji Konec nehybnosti. Ačkoli když ji dokončoval, nehybnost ještě nudně pokračovala. A on taky věděl kulový.

Nedávno Šimečkova…

obalka
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obalka
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte