Directors On Strike
Filmařští vyslanci pražského jara vyjeli soutěžit do Cannes a narazili do „pařížského jara“. (Francouzští režiséři ve stávce, zleva Claude Lelouch, Jean-Luc Godard, François Truffaut, Roman Polanski, člen poroty, a stojící Louis Malle) • Autor: Getty Images

Ten mýtus o jasném vítězství a světové slávě, které „nám“ utekly cizím zaviněním, je v mnohém typicky český. V květnu 1968 „jsme měli vyhrát“ prestižní francouzský festival v Cannes, ale překazili „nám“ to levicoví francouzští filmaři nakažení revolučním duchem. Festival odstartoval ve stejný den, kdy policie zasáhla proti dvaceti tisícům studentů, kteří v Paříži protestovali proti politice vlády Charlese de Gaulla. Stovky studentů a policistů skončily v nemocnici. Záhy dva miliony státních zaměstnanců vstoupily do stávky a další miliony dělníků se přidaly. A během pár týdnů byla Francie v podstatě ochromená.

V gestu solidarity se stávkujícími studenty si tak hlavní tváře francouzské nové vlny François Truffaut, Jean-Luc Godard a Claude Lelouch vymohly zrušení „buržoazního“ festivalu, v jehož soutěži se poprvé a naposledy o Zlatou palmu ucházely tři československé filmy – O slavnosti a hostech Jana Němce, Hoří, má panenko Miloše Formana a Rozmarné léto Jiřího Menzela. Ceny se ten rok nerozdaly.

V Česku je osudový ročník připomínán s vervou sportovního fanouška jako bezpráví spáchané na „národním sebevědomí“ takřka pokaždé, když se v canneské soutěži opět neobjeví žádný český film, a potvrdí se tak světová neviditelnost současné tuzemské kinematografie. Co se v Cannes v roce 1968 odehrálo a jak je možné mýty opředenou událost chápat dnes?

Potlesk a rána do nosu

Ta scéna je jako z Formanova filmu. Z pódia malého sálu ve festivalovém…

1968_obal_Respekt_special-1
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1968_obal_Respekt_special-1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 554

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte