podklad_79

Každá sranda něco stojí; když ale novináři severomoravského týdeníku Region dávali do tisku humorný článek „Zemská osa v Brušperku“, určitě nepředpokládali, že je to vyjde na rovných padesát tisíc korun. Ale stalo se. Ostravský soudce Vojtěch Brhel ohodnotil satirický pokus v Regionu právě touto částkou. Stal se tím svého druhu průkopníkem, neboť v historii české polistopadové justice jde o první případ, kdy se tisk musí omluvit za satirický pamflet.

Draze zaplacená legrace byla v týdeníku otištěna kurzivou pod titulkem „Story“. Smyšlený příběh vypráví o radních Brušperka, kteří si usmysleli, že jejich městečkem prochází zemská osa. Rozhodli se proto vybudovat monument, který by tuto skutečnost připomínal. Nejlepší návrhy výběrového řízení radnice vystavila, ale poté co si výstavku prohlédla ředitelka frýdecko-místecké galerie Langův dům Libuše Olšáková, exponáty zmizely. „Myslím, že je v naprostém pořádku, když si člověk něco z výstavy odnese,“ říká v textu přistižená galeristka, hájící se posléze lékařsky potvrzenou diagnózou kleptomanky. Příběh vrcholí informací, podle které bude nakonec symbol zemské osy zakomponován do městské kašny, z níž navíc při návštěvě dánských turistů poteče kořalka nazvaná Brušperská hořká. Paní Olšáková se článkem cítila uražena a požádala Region o tiskovou opravu.

Šéfredaktor novin ovšem uveřejnil místo opravy poznámku „Galeristka recesi nebere“, ve které článek o zemské ose označil za humorný výmysl a „naprosto průhlednou haškovinu“.…

special devadesatky
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

special devadesatky
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte