Jan Gruntorad, Cesnet
Jan Gruntorad, Cesnet • Autor: Matěj Stránský

To památné místo je prý hned za zdí. Dveře tu nejsou, a tak Jan Gruntorád svoje zvědavé hosty nejdřív trochu napíná. Než zavelí k odchodu, ještě naposledy se ujistí, že nám exkurze stojí za to – vždyť přece všem musí být dopředu jasné, že po čtvrt století toho na druhé straně za stěnou moc zajímavého neuvidíme.

Po chvíli přešlapování ale přece jen vyrazíme oklikou přes chodbu tam, kde to všechno začalo.

Třetí patro rektorátu ČVUT v pražských Dejvicích je místo, kde inženýři na začátku devadesátých let vytáhli ze zdi první internetový kabel v této zemi. Dnes je tu univerzitní počítačový sál, tak jako před pětadvaceti lety. Vybavení i vnitřní dispozice se s vývojem hardwaru různě měnily, ale podlaha z šedého ochozeného linolea poskládaného do pravidelných čtverců je stejná jako kdysi. Janu Gruntorádovi bylo tehdy čerstvě čtyřicet let, když na podzim 1991 linku zaváděl. Na sále strávil mnoho let předtím i potom, takže podlahu si dobře pamatuje. Stejně jako místo u dveří asi dva metry nad zemí, kde je dnes jen holá bílá stěna, ale dřív právě tudy první internetová linka ústila ven. Vedla skrz velký plochý panel, který Gruntorád jako šéf oddělení při rekonstrukci osobně ubránil před zedníky a schoval. Dodnes ho má uložený v kanceláři na skříni v zelené igelitové tašce.

Dobové rekvizity a vyprávění pamětníků zde doslova v hmotné verzi připomínají to, o čem dnes všichni mluví: jak velký skok lidstvo na tomto poli udělalo během jediné generace. Dokázal si tehdy na startu…

special devadesatky
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

special devadesatky
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1073

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte