Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Téma

Nechaloupky

Jak si současná architektura stále častěji hledá cestu do českých kopců

Stezka v oblacích, Dolni Morava
Tak trochu jako zjevení. (Stezka v oblacích na vrcholu Slamník) • Autor: Matěj Stránský

Na vrcholu Slamník jako by někdo zaparkoval složenou horskou dráhu. Ve skutečnosti je to ovšem rozhledna. Stezku v oblacích vytvořil architekt Zdeněk Fránek, místo tradiční věže je tu chodník, jenž se kroutí do výšky pětapadesáti metrů, nad stromy a dál do mraků. Působí jako zjevení – v mlze nad masivem Králického Sněžníku i na fotografiích, které otiskly noviny a architektonické časopisy v Anglii, Nizozemsku, Německu a Rusku. A láká návštěvníky: za první sezonu, kdy byla rozhledna v provozu, se čekalo sto tisíc lidí. Přijel jich zhruba dvojnásobek.

Do vesnice Dolní Morava se jezdí nejen na rozhlednu. Společnost Sněžník sem v uplynulých letech vložila přibližně miliardu ze soukromých a evropských peněz, jedná se zřejmě o největší investici v tuzemských horách za poslední dobu. Na kopce vedou nové lanovky, přibyly hotely a apartmány, celkem šest set lůžek.

Vrbatova bouda, Krkonoše
Architektura 1400 metrů nad mořem. (Dostavba Vrbatovy boudy, ateliér IXA) • Autor: Matěj Stránský

Ačkoli Dolní Morava leží v zapadlém východním cípu Čech poblíž hranice s Polskem a ve výšce kolem šesti set metrů, je tu živo jako v Davosu a v létě auta parkovala na přilehlých loukách. Téměř na každé schůzi projednává zastupitelstvo žádosti o výstavbu nebo rozšíření ubytování. Většinu odsouhlasí. Výsledky jsou vidět všude kolem: roubenky, chaty, kulatý apartmánový dům, wellness hotel Vista – vyhlídkový horský hotel, který však spíš připomíná domovní blok. Nebo zrekonstruovaný hotel Sport, podle barvy…

Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
special_bydleni
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte