Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Nenašli jste, co hledáte?

Napište na [email protected]

Společnost, Téma

Jak se bydlí v Berlíně

Luděk mizí z Kiez

Kiez se nejčastěji překládá jako čtvrť. To označení v sobě ale nese mnohem víc než geografické vymezení. Kiez je místo, kde potkáváte sousedy, máte svou oblíbenou pekárnu a hřiště pro děti. Je to označení pro určitou pospolitost, kterou se místní snaží pěstovat – sousedskými slavnostmi, venkovní burzou dětského oblečení a nově třeba i facebookovou skupinou. Kiez je pro mnohé Berlíňany vytouženou formou městského života a v aktuálním rostoucím tlaku na proměnu metropole i to, za co je třeba bojovat.

O Luďkovi Pachlovi už řada Čechů slyšela. Mladík z Litvínova měl někdy prý původně namířeno na jih do Itálie. Pak ale při cestě přes Německo potkal svou budoucí ženu a Berlín mu učaroval. S lehce bizarním konceptem večerky, galerie a pivnice pod názvem Tuzex, kde prodává becherovku, suvenýry s krtečkem a vlastní obrazy, se tu v polovině devadesátých let dokonale uchytil. Celá čtvrť Prenzlauer Berg platila za vyhlášenou lokalitu alternativní scény. Nemalou část domů tvořily squaty a kromě barů tu člověk narazil na divadla, kina i komunitní centra. Kreativním a originálním samorostům jako Luděk přála doba. „Člověk přišel, rozkopnul dveře v opuštěném suterénu a prohlásil ho za svůj. To tehdy šlo,“ vzpomíná.

Dvacet let poté je všechno jinak. Někdejší squatteři, kteří většinou díky velkorysé politice města získali byty do osobního vlastnictví, je už dávno se ziskem prodali. Dveře suterénů dnes rozkopávají developeři z Mnichova nebo Stuttgartu, kteří v hlavním městě vidí…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].