Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Téma

Jak se bydlí v Berlíně

Luděk mizí z Kiez

 

Kiez se nejčastěji překládá jako čtvrť. To označení v sobě ale nese mnohem víc než geografické vymezení. Kiez je místo, kde potkáváte sousedy, máte svou oblíbenou pekárnu a hřiště pro děti. Je to označení pro určitou pospolitost, kterou se místní snaží pěstovat – sousedskými slavnostmi, venkovní burzou dětského oblečení a nově třeba i facebookovou skupinou. Kiez je pro mnohé Berlíňany vytouženou formou městského života a v aktuálním rostoucím tlaku na proměnu metropole i to, za co je třeba bojovat.

O Luďkovi Pachlovi už řada Čechů slyšela. Mladík z Litvínova měl někdy prý původně namířeno na jih do Itálie. Pak ale při cestě přes Německo potkal svou budoucí ženu a Berlín mu učaroval. S lehce bizarním konceptem večerky, galerie a pivnice pod názvem Tuzex, kde prodává becherovku, suvenýry s krtečkem a vlastní obrazy, se tu v polovině devadesátých let dokonale uchytil. Celá čtvrť Prenzlauer Berg platila za vyhlášenou lokalitu alternativní scény. Nemalou část domů tvořily squaty a kromě barů tu člověk narazil na divadla, kina i komunitní centra. Kreativním a originálním samorostům jako Luděk přála doba. „Člověk přišel, rozkopnul dveře v opuštěném suterénu a prohlásil ho za svůj. To tehdy šlo,“ vzpomíná.

Dvacet let poté je všechno jinak. Někdejší squatteři, kteří většinou díky velkorysé politice města získali byty do osobního vlastnictví, je už dávno se ziskem prodali. Dveře suterénů dnes rozkopávají developeři z Mnichova nebo Stuttgartu, kteří v hlavním městě vidí…

Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
special_bydleni
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte