Esej_o_mediich01_profimedia
Autor: AFP, Profimedia

Napřed varování: Toto je text o naději, o úspěších a o jiné novinařině. Kdo něco takového nevydrží, protože se už dávno zahrabal do závoje negativity, tomu dobře rozumíme, ale měl by tyto stránky raději přeskočit.

Kdo v těchto dnech (koncem léta 2015 – pozn. red.) sleduje noviny – a dokážou to nejspíše jen ti nejodvážnější –, ten zažije neobvyklé věci. Nejprve jím cloumá soucit (s uprchlíky) a hnus (z rasistů). Pak se pomalu uklidní, když si čte jen o hrozící světové hospodářské krizi, a nakonec se bezmála zaraduje, když se v článcích objeví něco tak odlehčeného a nevinného, jako je například situace v Řecku.

I politici už začali o řecké krizi hovořit jinak. Kancléřka a vicekancléř oba říkají, že ta věc s eurem a Řeky je ve srovnání s uprchlickou krizí z historického pohledu vlastně maličkostí. To čtenáře přece jen udiví, protože ještě nedávno platilo, že se Evropa rozpadne, pokud se rozpadne eurozóna – a rozpadající se, selhávající Evropa je snad dost závažná věc, nebo snad není?

Kdo o tom všem ještě chvíli přemýšlí, ten časem dojde k závěru, že by mohla výhledově přijít ještě větší krize než ta uprchlická. Třeba kdyby se Vladimir Putin rozhodl válku na východní Ukrajině protáhnout až směrem ke Krymu a vytvořit si své „Novorusko“. Pak budou zprávy plné válečného ohrožení Evropy, hádek mezi Evropou a USA ohledně dodávek zbraní ukrajinské vládě i řinčení jadernými zbraněmi. A když se potom objeví nějaká ta zpráva o uprchlících, tak si oddechneme a v duchu si…

obal dezinformace-1
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obal dezinformace-1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte