Dlouha_cesta_k _Plutu01_NASA John Hopkins University Applied Physics Laboratory Southwest Research… Snímek tajemného Pluta.

V polovině července 2015 se malá, radioaktivním plutoniem poháněná sonda pootočila a vyslala patnáctiminutovou zprávu k Zemi vzdálené téměř pět miliard kilometrů. Právě dokončila průlet kolem trpasličí planety Pluto, během něhož shromáždila data. Na jejich vysílání neměla během průletu čas, a tak vědci v řídicím středisku na John Hopkins University po dlouhých 22 hodin zůstávali v nejistotě.

Nevěděli, zda po téměř 15 letech příprav a více než devítiletém putování vesmírem automat řítící se kolem Pluta neztroskotal (stačil by k tomu pouhý střet s částicí prachu) a vynaložených skoro tři čtvrtě miliardy dolarů nepřišlo vniveč. Pokud by se naopak vše zdařilo, mohli by se stát prvními lidmi, kteří by zblízka spatřili, jak Pluto vlastně vypadá.

Sonda na palubě symbolicky nese i popel z tělesných ostatků Clydea Tombaugha, astronoma, který Pluto v roce 1930 objevil coby devátou, od Slunce nejvzdálenější planetu sluneční soustavy. Milovník vesmírných záhad by byl bezpochyby nadšen: úspěšný průlet kolem Pluta ukázal, že to zřejmě není vyhaslý a mrtvý svět, jak se většina vědců domnívala, ale těleso se strhující a proměnlivou krajinou. „Myslím, že sluneční soustava pro nás nechala to nejlepší nakonec,“ řekl během jedné z tiskových konferencí vědecký šéf mise Alan Stern.

Jste vítán

Malého zadostiučinění se Tombaughovi ohledně Pluta dostalo v srpnu 1992, kdy mu bylo 86 let. Zavolal mu totiž Robert Staehle, vědec z Laboratoře tryskového pohonu při NASA, jejímž úkolem je…

zahady_obal
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

zahady_obal
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte