Autor: Matěj Stránský

Elias Howe ve snu uviděl průlomový zlepšovák pro svůj vynález šicího stroje, golfista Jack ­Nicklaus se naučil úder, který ho vrátil mezi světovou špičku, a Paul McCartney poprvé uslyšel melodii své nejslavnější písně Yesterday. O náhlých nočních vnuknutích a inspiracích svědčí řada knih, nic ale jejich tajuplnou podstatu nevystihuje tak jako jeden půl století starý sen z oboru matematiky.

Donald J. Newman patřil k silné poválečné generaci amerických matematiků a už od dětství vynikal coby přeborník v řešení komplikovaných úloh. V raných padesátých letech se ještě jako student na Harvardu spřátelil s Johnem Nashem – matematickým géniem a budoucím laureátem Nobelovy ceny, jehož celoživotní souboj s paranoidní schizofrenií zachytil známý hollywoodský snímek Čistá duše z roku 2001.

O deset let později Newman už coby pedagog na Univerzitě v Massachusetts řešil jistý matematický problém a fatálně se na něm zasekl. Týden se nedokázal hnout z místa. Jednou večer usnul a zdál se mu sen, v němž seděl v restauraci spolu se starým přítelem Nashem. Newman využil chvíle a během hovoru požádal kolegu o pomoc s rébusem, který ho trápil. John Nash mu bez většího přemýšlení poradil řešení. Zazvonil budík, a když matematik otevřel oči, věděl prý jistě, že postup, který právě vyslechl ve snu, je správný. Rozpracování důkazu trvalo ještě několik týdnů, ale domněnka se potvrdila. Výsledek své práce pak Donald Newman publikoval v odborném matematickém časopise. A…

neviditelni_priloha
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

neviditelni_priloha
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1560

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte