0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Sousedé28. 2. 20112 minuty

Držte si kravatu

…mejdan začíná! Tento čtvrtek přesně v 11:11 hodin totiž všem mužům hrozí, že jim ženy kravaty ustříhnou a ponechají si je jako svůj talisman. Není to vtip, přesně tak totiž začíná každoroční karnevalové šílenství v Kolíně nad Rýnem a okolí. Někteří muži si dokonce předem v secondhandech kupují kravat několik, aby si po odstřižení jedné mohli uvázat další. Tajemství je v tom, že když žena získá kravatu, tak ji může muž políbit. Šéfové, kteří mají mezi podřízenými žen několik, také často chodí tento týden do práce s několika vázankami v tašce, aby uspokojili všechny své podřízené a nevznikl zbytečně konkurenční boj o jeden jediný karnevalový talisman a pusu od šéfa.

Ale ať už kravaty stříháte nebo uvazujete, tento týden v Kolíně nad Rýnem, Bonnu, Düsseldorfu a dalších městech Severního Porýní-Vestfálska rozhodně nepracujete. (Do práce sice chodíte od pondělí do středy, ale maximálně proto, aby jste si s kolegy připili. Čtvrtek a pátek byste se do práce stejně ani nedostali, protože ulice jsou přeplněny oslavujícími karnevalisty, takže to nikdo ani nezkouší.) I když si celé Německo klepe na čelo a při televizním přenosu z karnevalového regionu ihned přepíná kanál, všichni tolerují, že tento týden probíhá v západní části země neřízená celoregionální dovolená.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Lidé z Kolína nad Rýnem celkově platí za otevřené a přátelské duše, během karnevalu jsou až moc přátelští a moc otevření – projít městem v těchto dnech je sice možné, ale po desítkách odejmutí a polibků od karnevalistů převlečených za piráty, čarodějnice nebo kašpary. Když si budete chtít koupit třeba jen obyčejnou koblihu, prodá vám ji prodavačka s červeným klaunským nosem a kobliha bude pestrobarevná stejně jako karnevalové konfety.

Nasajte tedy atmosféru z karnevalové hymny Viva Colonia a podívejte se na ukázku „kolínštiny“ s přepisem: Hey Kölle, du bes e jeföhl.  Na jednu stranu maloměšťácká zábava, příšerná muzika a pokrytectví, na druhou stranu ale příjemné vytržení z každodenního života. Jako dovolenou pro mozek určitě doporučuji.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].