0:00
0:00
Sociální sítě1. 9. 20143 minuty

Jak zneužít Jennifer Lawrence

Na kauze uniklých nahých snímků amerických celebrit je nejzajímavější chování medií

Zatímco na českých sociálních sítích se řešil především první školní den, uživatele ze zbytku světa zajímá ze všeho nejvíc nahá Jennifer Lawrence. Tahle herečka a internetový sexsymbol číslo jedna je totiž uživatelkou iPhonu, na který si mimo jiné pořizuje vlastní odhalené fotky. Její telefon ovšem - jak už to teď u zařízení od Applu bývá - tak nějak automaticky zálohuje svůj obsah na online úložiště iCloud. Právě na něj se vlámal neznámý hacker a její nahé fotky i videa spolu se snímky desítek dalších celebrit stáhnul a zveřejnil.

Spustila se tak další z pravidelných debat o internetové bezpečnosti. Média jako obvykle požádala o komentář experty na digitální soukromí, šifrování a komunikaci, kteří posté zopakovali to samé: Když nechcete, aby někdo viděl vaše odhalené fotografie, nedávejte je na internet. Celebritám, které - pravda, nepříliš výrazná - upozornění na svých mobilech Pozor, teď vše ukládáte online! patrně ani nečtou, však těžko radit.

Nelegálně postahované explicitní obrázky unikají postupně a podle vyjádření na diskusních fórech jako 4chan budou unikat i dál. Hvězdy, které kauza postihla, vyjadřují znechucení na sociálních sítích a dávají do pohybu armády právníků, kteří nechávají mazat obrázky všude, kde se dá.

↓ INZERCE

To those of you looking at photos I took with my husband years ago in the privacy of our home, hope you feel great about yourselves.— Mary E. Winstead (@M_E_Winstead) August 31, 2014

Že mají internetoví anonymové vždy náskok a že celebrity pokusem o cenzuru jen vyvolávají známý efekt Barbry Streisandové, není nic překvapivého. Zajímavý je ovšem postup seriózních médií. Rozhořčená editorka magazínu Dazed píše, že dívat se na uniklé fotografie je krajně nemorální, a cituje herečku Lenu Dunham, která hackera označuje za sexuálního násilníka; článek komentátorky Guardianu vyšel rovnou s titulkem Pokud kliknete na fotky Jennifer Lawrence, podílíte se na jejím zneužívání.

Oba weby přitom zmiňují či přímo odkazují na zdroj, na kterém jsou fotky neustále dostupné, a Guardian o kauze dál průběžně informuje. Komentátoři se tak ve výsledku paradoxně pohoršují i nad chováním svých zpravodajských kolegů.

Tahle schizofrenie je nicméně v médiích obvyklá, naposledy to bylo u popravy amerického novináře Jamese Foleyho. Otázka u pokročilejších variant školáckého „kdo to čte, je blbec“ tak nakonec zní, kdo koho vlastně zneužívá.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].