Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Sociální sítě

Jak zneužít Jennifer Lawrence

Na kauze uniklých nahých snímků amerických celebrit je nejzajímavější chování medií

Jennifer Lawrence • Autor: ČTK
Jennifer Lawrence • Autor: ČTK

Zatímco na českých sociálních sítích se řešil především první školní den, uživatele ze zbytku světa zajímá ze všeho nejvíc nahá Jennifer Lawrence. Tahle herečka a internetový sexsymbol číslo jedna je totiž uživatelkou iPhonu, na který si mimo jiné pořizuje vlastní odhalené fotky. Její telefon ovšem - jak už to teď u zařízení od Applu bývá - tak nějak automaticky zálohuje svůj obsah na online úložiště iCloud. Právě na něj se vlámal neznámý hacker a její nahé fotky i videa spolu se snímky desítek dalších celebrit stáhnul a zveřejnil.

Spustila se tak další z pravidelných debat o internetové bezpečnosti. Média jako obvykle požádala o komentář experty na digitální soukromí, šifrování a komunikaci, kteří posté zopakovali to samé: Když nechcete, aby někdo viděl vaše odhalené fotografie, nedávejte je na internet. Celebritám, které - pravda, nepříliš výrazná - upozornění na svých mobilech Pozor, teď vše ukládáte online! patrně ani nečtou, však těžko radit.

Nelegálně postahované explicitní obrázky unikají postupně a podle vyjádření na diskusních fórech jako 4chan budou unikat i dál. Hvězdy, které kauza postihla, vyjadřují znechucení na sociálních sítích a dávají do pohybu armády právníků, kteří nechávají mazat obrázky všude, kde se dá.

To those of you looking at photos I took with my husband years ago in the privacy of our home, hope you feel great about yourselves.— Mary E. Winstead (@M_E_Winstead) August 31, 2014

Že mají internetoví anonymové vždy náskok a že celebrity pokusem o cenzuru jen vyvolávají známý efekt Barbry Streisandové, není nic překvapivého. Zajímavý je ovšem postup seriózních médií. Rozhořčená editorka magazínu Dazed píše, že dívat se na uniklé fotografie je krajně nemorální, a cituje herečku Lenu Dunham, která hackera označuje za sexuálního násilníka; článek komentátorky Guardianu vyšel rovnou s titulkem Pokud kliknete na fotky Jennifer Lawrence, podílíte se na jejím zneužívání.

Oba weby přitom zmiňují či přímo odkazují na zdroj, na kterém jsou fotky neustále dostupné, a Guardian o kauze dál průběžně informuje. Komentátoři se tak ve výsledku paradoxně pohoršují i nad chováním svých zpravodajských kolegů.

Tahle schizofrenie je nicméně v médiích obvyklá, naposledy to bylo u popravy amerického novináře Jamese Foleyho. Otázka u pokročilejších variant školáckého „kdo to čte, je blbec“ tak nakonec zní, kdo koho vlastně zneužívá.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].