Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Sociální sítě

David Hasselhoff gratuluje: Máte čistě mužský panel!

Webová aplikace upozorňuje na málo žen ve veřejných debatách

Autorčina koláž • Autor: allmalepanels.tumblr.com
Autorčina koláž • Autor: allmalepanels.tumblr.com

Byli jste v poslední době na nějaké veřejné debatě? A vybavíte si, kolik bylo za řečnickým pultíkem mužů a kolik žen? Finská akademička Saara Särmäová našla cestu, jak vtipně upozornit na to, že ručička bývá často vychýlena silně v neprospěch žen. A na pomoc si přivolala Knight Ridera.

Särmäová (40) je finská feministka, která se zajímá také o satiru na internetu. V únoru se rozhodla oba zájmy spojit a otevřela si na síti Tumblr účet pojmenovaný „Congrats, you have an all male panel!“. Aplikace vyzývá uživatele, aby přes ni zveřejňovali fotografie výhradně mužských panelů opatřené fotografií Davida Hasselhoffa s palcem vzhůru na znamení souhlasu.

„Orazit“ fotografii „monosexového“ panelu Knight Riderem lze snadno přes stránku Hoffsomerator; potom už stačí poslat Särmäové fotomontáž spolu s krátkou popiskou na Tumblr, který chytře skloubil principy sociální sítě s klasickými blogy.

Podle časopisu Time vědkyně osobně několikrát zažila, že její kolegyně na akademické půdě nedostaly místo v panelech pouze proto, že jsou ženy. „Domnívám se, že odbornost žen je zkrátka nedoceněná,“ cituje Särmäovou týdeník. „Z jakéhosi důvodu přijde řadě lidí nejsnazší vidět experta v bílém muži středního věku. Těch už bylo ale na akademické půdě dost - a je čas to změnit.“

Sama Särmäová zároveň upozorňuje, že existuje řada iniciativ, které rády doporučí expertky pro genderově vyrovnanější diskuse - například Foreign Policy Interrupted či EU Panel Watch

A proč je na každém obrázku právě David Hasselhoff? „Jako dítě, které vyrostlo v 80. letech a sledovalo Knight Ridera, pro něj mám prostě slabost,“ vysvětluje Särmäová. „A zároveň je prototypem bílé maskulinity.“

Mezi případy, jimž dává Haselhoff palec nahoru, se na Tumblru objevil například panel o buddhismu či několik debat Oxfordské univerzity. Ne že by se i českých příkladů nedostávalo.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].