Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Rozhovory

On-line rozhovor se Zdeňkem Svěrákem

Na vaše odpovídal známý režisér, scénárista, herec a textař.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Zdeněk Svěrák

Zdeněk SVĚRÁK (* 28. 3. 1936 Praha) je známý český herec, dramatik, scenárista a režisér. Původně učitel, později rozhlasový redaktor, jeden ze zakladatelů Divadla Járy Cimrmana (1967).

Počátkem 70. let se začal věnovat i filmu. Je autorem i spoluautorem mnoha filmových námětů a scénářů k filmům jako jsou Jáchyme, hoď ho do stroje; Marečku, podejte mi pero; Na samotě u lesa; Kulový blesk; Trhák; Vrchní, prchni; Báječní muži s klikou; Vesničko má, středisková.

S využitím vzpomínek z dětství napsal i scénář celovečerního debutu svého syna Jana Svěráka Obecná škola (v němž i hrál), jenž byl v roce 1991 nominován na Oscara v kategorii nejlepší zahraniční film. Ze spolupráce otce a syna Svěrákových vyšel i Oscarem oceněný film Kolja (1996). Aktuálně je možné v kinech shlédnout jejich nejnovější film Vratné lahve.

:06keporkakNeměl byste chuť vyzkoužet si, jaké to je napsat scénář ke komiksu?11:09Zdeněk SvěrákNeměl. Poslední můj oblíbený komiks jsou Rychlé šípy.:26Karel VelešíkDobrý den. Chtěl bych se zeptat, zda-li stále ve vašich hrách účinkuje Pavel Vondruška? Za poslední roky jsem ho viděl akorát v opeře, ale nikde jinde.11:09Zdeněk SvěrákPavel Vondruška hraje ještě ve Švestce, v Severním pólu a v Blaníku. Je to nejstarší člen našeho divadla.:04Ivana GoreckáDobrý den. Koukala jsem na fotky z narozeninového představení a nějak jsem nemohla poznat, kdo hrál v Pohádce princeznu a v Dobytí lékárníka (tam bych řekla, že Reidinger, ale nevím, že by tu roli hrál). Díky za odpověď.11:10Zdeněk SvěrákV roli princezny jste viděla Josefa Koudelku, který se do divadla vrátil po mnohaleté emigraci. Jako lékárník vystoupil opravdu Petr Reidinger, který v této roli alternuje Petra Bruknera.:57JeffHezký den. Vím, že Smoljak alternuje ve Vyšetřování a Hospodě ve dvou rolích. Nechystáte taky nějakou novou alternaci? Myslím, že by bylo zajímavé Vás vidět v něčem jiném.11:11Zdeněk SvěrákNechystám. Nemám to rád. Raději se držím v jedné hře jedné figury.:30Petr KovarHezké dopoledne. Jak na stránkách divadla, tak na cimrman.at jsem si četl obsazení a myslím, že je dost neaktuální. Pořád tam visí, že Formánka hraje Andrej Krob, Vondruška Zepellina, Kašpar náčelníka (!) atd. Nechtělo by zaktualizovat? Platíme 280kč za lístek, tak by to chtělo trochu servis…:-) Tohle je ostuda. Info, že hraje Smoljak Zepellina nebo Penc Uhlobarona nebo Rumlena lékaře v Bobšovi nikde není a tyto infomace by zvláště pro fanoušky byly přínosné. Je to práce na 5 minut to opravit.11:13Zdeněk SvěrákBeru si to k srdci a oznámím to na příslušná místa.:27J. HonkaDobrý den pane Svěráku.
Přijal byste kandidaturu na prezidenta pokud by byla usnanovena jeho přímá volba?
Konečně by tam byl někdo normální.
Díky za odpověď.11:14Zdeněk SvěrákBože, kdy už se umoudříte. Já jsem humorista a tato vážná funkce by mě vůbec netěšila.:31Jaroslav1) Kult Járy Cimrmana vznikal v době všelijakých kultů osobností.
Uvědomujete si, že svým umělým kultem stále pomáháte zesměšňovat i novodobé kulty osobnosti?2) Nechystáte novou hru nebo seminář z období klimatologických bádání Járy Cimrmana?11:16Zdeněk Svěrák1) Máte pravdu, že v šedesátých letech připomínal Cimrman bezbřehostí svého záběru mnohé jiné velikány - Lenin, Stalin… Také dnes se mu může leckdo podobat. Třeba ten, kdo dělá, že rozumí všemu. 2) Nechystáme. V klimatologii se zatím neorientujeme. Naše nová hra má pracovní název České nebe a myslíme tím nebe bez vzdušných proudů.:04DitaPane Svěrák,
mám ráda Vaše rozhlasové hry. Nechystáte se nějakou napsat?11:19Zdeněk SvěrákRozhlasové hry jsem psal jako mladý zaměstnanec Čs. rozhlasu. Zejména pohádkové hry pro děti, myslím, přežijou. Nenapadlo mě se k tomuto žánru vrátit, protože mám pořád nějakou práci pro divadlo nebo pro film.:59Iveta BakončíkováVážený pane Svěráku,
Vaše umělecká tvorba nemá ve světě obdoby a já bych Vám chtěla moc a moc poděkovat za skvělý scénář a herecký výkon ve filmu Vratné lahve. Je to film, který je nám Čechům „šitý na míru“  - příběh nabitý jemným humorem, plný lidskosti a čistoty. Po shlédnutí snímku diváci v kinosále povstanou a od srdce zatleskají, a to, myslím, hovoří samo o sobě. Proč jen takových krásných filmů, jako je např. „Kolja“, „Na samotě u lesa“ či „Vratné lahve“ není v naší republice více? Přeji Vám pevné zdraví a mnoho tvůrčích nápadů.11:21Zdeněk SvěrákTo je hezký dotaz. Velice děkuju.:38MaeklDobry den,chci se vás zeptat, co vám v poslední době nejvíce komplikuje život-např. v oblasti státní správy, kinematografie či běžného života- a jak se s tím vypořádáváte?Děkuji vám a přeji hodně dobrých nápadů!Váš fanda,11:22Zdeněk SvěrákMůj největší nepřítel je čas. A to, že většinou dělám z povinnosti to, co nechci: rozhovory pro noviny, televize a rozhlasy, chaty, zahajování výstav a křtění knih. Rád bych se věnoval hraní divadla a psaní něčeho veselého.:52JanDobrý den. Chci se zaptat jaký jste ve chvílích kdy nestojíte na jevišti? Kde máte své nejoblíbenější místo odpočinku?11:25Zdeněk SvěrákNejradši jsem na své chalupě. Strávil jsem tam celé léto ve šťastném rozpoložení. Bohužel se tam teď dostanu, jenom abych zavřel vodu před prvními mrazy.:40Kateřina KlimčákováDobrý den pane Svěrák!
Přeji Vám krásný začátek pracovního týdne, na jehož cestu nám zvesela svítí Slunce (alespoň zde v Brně:)). Snad ani nemám na Vás otázku: jen Vám chci popřát, ať Vás múza něžně líbá na čelo, abychom se my, prostí občané, mohli dočkat dalších Vašich brilatních výtvorů. Ať se Vám,
Vaším kolegům a Vaší rodině nemoci a zdravotní komplikace a priori vyhýbají (a to co největším obloukem :o)). Přeji Vám pěkný zbytek dne a snad zase budu mít čest Vás na některém z představení DJC vidět.PS.: Jdu se modlit, ať na mě zbydou lístky alespoň na jedno z brněnských představení Švestky a Afriky:).11:27Zdeněk SvěrákDěkuju za všechna přání a přeju vám, abyste si pár lístků vymodlila. Třeba u svatého Jakuba, který je hned naproti divadlu B. Polívky.:42MonikaProc ve vasich hrach nehraji zeny?11:29Zdeněk SvěrákZpočátku jsme brali divadlo Járy Cimrmana jako pánského koníčka. Asi jako když chlapi jednou týdně zajdou do hospody bez žen. A tak to zůstalo. A je to, myslím, dobře. Kromě toho si mužský může v ženské roli dovolit humor, který by z ženských úst zněl divně.:29PetrKterý z českých filmů máte vy nejraději?11:32Zdeněk SvěrákKdysi mi učaroval starý český film Hostinec U Kamenného stolu natočený podle Karla Poláčka. Když jsem zamlada přemýšlel, jakou filmovou komedii bych někdy chtěl udělat, vždycky mě tahle vytanula jako vzor.:57DanaChci se vás zeptat na vaše dětství? Na které období dospívání nejraději vzpomínáte?11:34Zdeněk SvěrákSvé dětství jsem připomněl filmem Obecná škola. Tam si můžete všimnout, že jsem přišel na svět jako náhradník za svého zemřelého bratra Zdeňka Svěráka, a proto na mě byli rodiče, myslím, přeopatrní. To mělo za následek, že jsem byl stýskavé dítě, které psalo z letních táborů zoufalé dopisy. Do školy jsem chodil nerad, na gymnasiu jsem v některých předmětech tak tápal, až mě to budilo ze spaní. Ve školním kolektivu mě lákala možnost legrace. Rád jsem vyprávěl vtipy a příhody a byl šťasten, že se spolužáci smějou. Stačí?:29Tomáščeho si na lidech nejvíce ceníte a co vás naopak dokáže vyvést z míry?11:39Zdeněk SvěrákCením si slušnosti a velkorysosti. Teď mě například v Holečkově ulici vytočil řidič, jemuž moje žena při vystupování z auta dveřmi lehce zavadila o karosérii. Když se mu chtěla omluvit, nazval ji strašnými jmény a mě počastoval ještě strašnějšími. Myslím si, že za volantem se pozná lidská povaha, hulvátství, vypočítavost a sobeckost velmi čitelně.:14Petr BrzokoupilHezký den, pane Svěráku! V první řadě Vás moc zdravím a v té druhé mám tři otázky:
1) Ve vašich filmech je spousta legendárních a geniálních okamžiků, u kterých si vždycky říkám, jak jste na ně mohl (popř. mohli s L. Smoljakem) přijít. Viz například scéna „Stěrače stírají“ (Vrchní, prchni!), „Pane učiteli, už je čas…“ z Marečka atd. Řekněte, dají se takové nápady prachobyčejně „vysedět“? :-)
2) Kterým scénám ve „svých“ filmech se i dnes od srdce zasmějete?
3) V jednom rozhovoru k Vratným lahvím jste uvedl, že Vaše manželka vám řekla - když shlédla definitivní verzi filmu - že by z něho vystřihla několik scén. Můžete ve stručnosti prozradit, které to byly? Byl mezi nimi i Váš - podle mého názoru trochu nepovedený - pád z kola?
Děkuji za odpovědi a přeji klidný den!11:43Zdeněk Svěrák1) Nejlepší nápady jsou ty odpozorované ze života, u kterých stačí je správně umístit a třeba líp vypointovat. K těm patří „stěrače“. Podobný dialog jsem zaslechl na spořilovském parkovišti. Při psaní filmu „Marečku, podejte mi pero“ jsme se s Láďou Smoljakem opírali o své kantorské zkušenosti.2) Například mám rád ve filmu Trhák, který jinak nepatří v naší tvorbě k nejlepším, scénu na návsi, kdy Smoljak způsobí přečasné vyhození dekorace do povětří a produkční (Čepek) vykročí, aby ho ztrestal. Ten okamžik, než přejde Smoljakova chůze v úprk, mě spolehlivě rozesmává.3) Nebyl. Byla to poslední snová scéna z vlaku, kterou já bych taky vyhodil, protože nepřináší v podstatě nic nového.:01HankaZdravím Vás pane Svěrák. Chci moc poděkovat za vaši tvorbu. Je to jedna z perliček naší kultury.
Má otázka zní: Jakým jezdíte autem? :-) Já bych si vás předstvovala v té pojízdné tříkolce. Děkuji.11:50Zdeněk SvěrákZklamu vás. Miluju dobrá auta. A protože jako řidič vozím svoje spoluherce na velké vzdálenosti, musí být to auto pohodlné a spolehlivé. Deset let jsem je vozil v Saabech a teď zkouším Mercedes.:41Jan VeringJaký by podle vás byl adekvátní trest za to, když někdo umístí na internet film
(zdarma) ke stažení? A není až moc kruté, když někdo dostane pokutu 220.000 dolarů za to, že přes internet sdílel 24 písniček? To bude splácet po zbytek života…11:54Zdeněk SvěrákMěli bychom si zvyknout na to, že krádež duševního vlastnictví je krádež. Třebaže ti, kdo odcizili Vratné lahve a pustili je na internet, jednali možná nezištně a jen z pocitu, jak dovedou překonat překážky, způsobili milionové škody. Mělo by se vědět, že se to nesmí.:17DavidKterá role vám nejvíce sedí, v čem myslíte, že jste nejzručnější? Scénárista, textař, nebo režisér?11:59Zdeněk SvěrákRežisér nejsem vůbec, nejtěžší práce je pro mě scénář, písňové texty dělám rád, ale nejradši ze všeho hraju divadlo.:16Jaromír DolanskýDobrý den. Chci se zeptat, zda-li jste někdy uvažoval o tom, nějakým způsobem se angažovat v politice? Jak na vás například zapůsobili demonstrace v Barmě?12:02Zdeněk SvěrákPolitika mě - na rozdíl od mého kolegy Smoljaka - moc nebaví. Veřejně se projevuju, jen když cítím, že přišla chvíle, kdy musím. Dění ve světě i doma samozřejmě sleduju, mnichy a obyvatele Barmy taky. Je to situace, kterou jsme poznali taky. Děje se křivda, ale mocnostem se nechce těm lidem pomoci. Ten výbuch nespokojenosti a způsob jeho potlačení je pro mě signálem, že vojenský režim je v ohrožení.:21Věra FlaškováVážený pane Svěráku, dovolte mi, abych Vám popřála hezký den! Chtěla bych se Vás zeptat, zda-li se dnes chystáte do Chomutova na divadelní představení, kde bychom Vás rádi přivítali a společně s diváky Vám popřáli do páté desítky divadla Járy Cimrmana mnoho zdraví a sil! Flašková V.12:09Zdeněk SvěrákDnes v Chomutově nebudu, hraje kolega Smoljak. Ale příště třeba budu.:15Martina SamkováDobrý den, chtěla bych se zeptat, zda neplánujete odehrát některé vaše představení ve Vlašimi.
Děkuji12:10Zdeněk SvěrákZatím ne. Obraťte se, prosím, na naši agenturu ECHO (Řehořova 3, Praha 3).:25cimrmanofilní divačkaDobrý den, kterou hru vy osobně máte nejraději a proč?12:13Zdeněk SvěrákJá je mám všechny rád. Hospoda Na Mýtince mi připadá dodnes půvabná. Včera se nám povedl Blaník jako už dlouho ne, ale nejmilejší mou rolí je Prácheňský v Záskoku.:20Libor KráčmeraDobrý den p. Svěráku, velmi Vám děkuji, že svým laskavým a přátelským humorem zjemňujete dnešní uspěchanou a agresívní dobu. Mám pouze jeden dotaz, ve filmu Tatínek vzpomínáte, že část protektorátu jste prožil v Kopidlně. Je to Kopidlno u Jičína? Děkuji za odpověď a přeji Vám hlavně hodně zdraví a sil.12:13Zdeněk SvěrákJe to Kopidlno u Jičína.:50anonymní tajný obdivovatelDobrý den, pane Svěráku, měl bych 2 otázky (teda vlastně 3):1) byl Jára Cimrman vlastenec? Co by řekl Jára Cimrman na situaci, kdy lidé s cennými a v jiných zemích i ceněnými schopnostmi odcházejí ze země Švejků, Brettschneiderů a poručíků Dubů, jelikož zde nemohou vydržet?2) řekl byste, že Cimrmanovo krédo „ve větru nebo před překážkou se můžeme ohnout ale potom se musíme zase nerovnat“ konzistentní s českou národní povahou?3) co Vás vedlo k účasti na reklamně pro Respekt? Byl to obdiv k práci zdejší redakce nebo finanční odměna?děkuji za odpověď12:15Zdeněk SvěrákZ časových důvodů odpovím jen na třetí: Respekt, i když o mé práci nikdy nenapsal nic pěkného, považuji za nejlepší kulturně-politický časopis, a proto jsem mu poskytl v reklamě svou tvář bez nároku na jakýkoli honorář.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].