Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Rozhovor

O prosazení zákona o třetím odboji

O nebezpečné cestě na západ, životě v americké armádě, kandidatuře do Evropského parlamentu a dalších důležitých událostech v životě Milana Paumera jste mohli diskutovat on-line.

55-mobr-Paumer_foto_archiv_redakce.jpg
55-mobr-Paumer_foto_archiv_redakce.jpg • Autor: Respekt

Milan Paumer

:45Jirka Just
Dobrý den, rozhodnutím Mirka Topolánka udělit přeživším členům Skupiny bratří Mašínů čestnou plaketu předsedy vlády se v České republice opět rozpoutal spor o jejich boji proti režimu, který vznikl po únoru 1948. Chtěl bych se Vás proto zeptat, jak vypadala činnost Skupiny a jaké akce byly před útěkem do Západního Berlína plánovány a realizovány?

Děkuji za odpovědi.

15:26Milan Paumer
Byli jsme tenkrát velmi mladí. Naše odbojová skuoina tedy vznikla až po roce 1948. Zpočátku jsme pouze sledovali situaci a dění v zemi. Pozorovali vývoj. Až když jsme viděli co komunisté provádějí, jak zavírají a vraždí lidi, to vzrůstající bezpráví - začali jsme uvažovat o ozbrojeném odboji. se skutečným, opravdovým odbojem jsme začali počátkem 50-tých let, ale jelikož bylo nejdříve potřeba zbraní, tak logickým prvním rozhodnutím a plánem bylo získání nejmodernějších zbraní z policejní stanice.
Reklama
Reklama

Bohužel první akce nevyšla zcela podle plánu. Nechtěli jsme zabít policistu, ale pouze ho omráčit, což se nezdařilo. Kladl odpor. Bránil se. Pepa ho svou pistolí zneškodnil dříve než by to samé udělal on.

Na základě této zkušenosti jsme se zkrátka rozhodli, že při další akci - přepadení policejní stanice - už nebudeme otálet a policistu zlikvidujeme dřív než odneseme zbraně. Došlo k tomu v Čelákovicích. Tam jsme zlikvidovali ozbrojeného příslušníka. Druhá akce se povedla. Získali jsme zbraně. Ty ale musely být dobře uschovány. Vše muselo být perfektně utajeno. Ihned se totiž rozpoutala obrovská vyšetřovací akce.
Já jsem u obou akcí zastával místo řidiče, protože mé zkušenosti s řízením aut byly nejlepší.

Ukořistěné zbraně jsme odvezli do Prahy a schovali v Radkem připraveném bytě. Vůz jsme zanechali opuštěný na nábřeží. Domů jsme dojeli autobusem.

Většinu akcí plánoval Radek.
Bylo pravidlem, že vždy když se něco plánovalo, tak to věděl vždy pouze ten, koho se plán osobně týkal. Ostatní o tom nevěděli, aby se tak omezilo riziko prozrazení. Já například ani nevěděl o tom, že Radek pomáhá lidem přes hranice. To se mu stalo osudným. Byl zatknut na schůzce s člověkem, kterého měl převést. Už tam na něj čekali tři estébáci. Dostal 2,5 roku. Byli jsme tím zaskočeni. Znervóznilo nás to. Konečný rozsudek naštěstí nebyl tak hrozivý.

Vymysleli jsme tedy další plán. Získat dostatek peněz, abychom podplatili bachaře. V plánu byl tedy útěk z vězení. Pečlivě jsme vše připravovali.
Naše skupina přepadla firemní auto, ve kterém eděl pokladník, řidič, ochranka a kuchařka. Pepa se Švédou zadrželi vůz, řekli osazenstvu, aby opustili vozidlo , ale pokladník nechtěl vylézt a nechtěl vydat peníze  - poté se náhle rozhodl že vyskočí z auta s penězi. Vytáhl pistoli - hrozil Pepovi, že ho zlikviduje, jetliže ihned nenechá všechno osazenstvo nastoupit zpátky, což se nestalo a Pepa s pokladníkem začali zápasit o zbraň, která se stala osudnou zbraní pro pokladníka, který se při zápase sám zastřelil.
Pepa se Švédou vzali peníze - skočili do auta a odjeli do Olomouce. Peníze byly ukryty tam.

Já jsem narukoval v říjnu do armády. Po smrti Gottwalda přišla amnestie a Radek se dostal ven, ale bohužel přišla i peněžní reforma a peníze ztratili svou hodnotu.

To byl jeden z hlavních podnětů pro opuštění země.

Zajímá-li Vás podrobnější popis událostí, odkáži Vás na knihu Odkaz, která vyšla v minulém roce.

:06martin fafejta
Vážený pane Paumere, nikdy bych se neodvažoval zpochybňovat Váš boj proti komunismu a nevysvětlujte si moji otázku jako projev neúcty vůči Vám. Jsem přesvědčen, že ozbrojený boj proti představitelům totality 50. let byl zcela legitimní. Přesto by mne zajímalo, jestli jste někdy nad některými činy a aktivitami Vaší odbojové skupiny nezapochyboval. Ať již v tom smyslu, že za daných historických podmínek Vaše odbojová skupina neměla šanci na úspěch, ale i v tom smyslu, že v rámci Vašeho boje zemřeli i lidé, kteří tehdejší totalitu nereprezentovali.
15:28Milan Paumer
Jestli už policista nereprezentoval tehdejší režim, tak potom kdo?

:28Jan Sammer
Pane Paumer, jak se díváte na fakt, že vláda nechce hovořit o restitucích přesto, že ji Výbor Spojených národů pro lidská práva kárá proto, že úmyslně a opakovaně porušuje Mezinárodní pakt o občanských a politických právech, který podepsala a tím porušuje i svou vlastní ústavu.
Já si myslím, že důsledným provedením restitucí podle podepsané mezinárodní úmluvy by se rázem očistil politický život v České republice.
15:32Milan Paumer
Je to smutné, že se o tomto nechce jednat, ale nevzdáváme se a budeme o toto neustále usilovat. Souhlasím s Vámi.

:53Vojta Veselý
Dobrý den.

Měl jste možnost zeptat se premiéra Mirka Topolánka, proč neudělil čestnou plaketu in memoriam i Václavu Švédovi a Zbyňku Janatovi? Zasloží si ji přece stejnou měrou jako Vy a bratři Mašínové. Budete o jejich ocenění premiérem usilovat?

Myslíte si, že je dobré, že některé komerční televize znovu vysílají a některé noviny distribuují DVD se seriálem 30 případů majora Zemana? (Kde je jeden díl „pěkně“ věnován i Vaší odbojové skupině.) Přijde mi trochu smutné, že se tyto televize a noviny snaží vydělat na stále trvající popularitě propagandistického seriálu, přesto si myslím, že zváště pro mladou generaci je důležité a přínosné, že se může na tento seriál podívat a vidět, jak funguje propaganda a jací jsou totalitní hrdinové a jejich soci.

15:36Milan Paumer
Nemusel jsem se ho ptát, protože mi sám oznámil, že ocenění dostanou.

Nejsem tímto zrovna potěšen, ale budeme požadovat to, aby bylo zveřejněno vše podstatné i o naší činnosti, jedině tak bude dána šance lidem pochopit, jak se věci skutečně měly. V Německu se dokonce již tohoto tématu chopili a toto téma zpracovali. Je k dostání na DVD a je o něj veliký zájem .

:06Mirek Bílý
Pane Paumere, je mi 65 let, otec si za protistátní činnost odseděl 8 let v Jáchymově, přesto on i jeho spoluvězni Váš odboj hodnotili značně negativně. Tvrdili, že Vaše krutost a sadismus poškodily skutečný 3. odboj a daly do rukou KSČ trumfy ke zvyšování represí a obhajobě svých krutostí. Po roce 1989 vyšlo najevo, že další podobný odboj - případ Babice - byl plně v režii StB, nebylo tomu tak i ve Vašem případě?
15:42Milan Paumer
Toto je zářný příklad komunistické propagandy a manipulace. Jak jinak by jinak by vůbec tato otázka mohla padnout.

:30Kamil Ouvín
Dobrý den,
kdo zastřelil těch 5 osob,Vy také,nebo jen bratři Mašínové?

Šel by jste do toho znovu?

Děkuji za odpověd

15:48Milan Paumer
Šel bych do celé akce znovu. Nenechal bych to komunistům projít. Šel bych do toho znovu. A určitě bych mířil lépe.

:56Jaroslav
1) Nevíte, jestli se i v ostatních zemích sovětského bloku prostříleli nějací lidé na Západ? Pokud ano, vede se o jejich činnosti taky taková diskuze?

2) Splnily se v USA vaše představy o životě ve svobodné společnosti?

15:55Milan Paumer
Jsou známy případy mnoha lidí, kteří se podobným způsobem snažili dostat ke svobodě. Znám případ přeběhlíků z východního Německa a Sovětského bloku také. Osobně jsem s těmito lidmi hovořil.

Určitě. Mé představy se zcela jistě naplnily!!!

:12Pavel Dušek
Dobrý den pane Paumere,
vážím si vaší odvahy v boji s totalitním režimem i toho, že se chystáte politicky angažovat. Pokud hodláte kandidovat do Evropského parlamentu, mohl byste prosím přilbížit váš postoj k našim paralmentním stranám a politické pravici či levici obecně?
Děkuji
15:59Milan Paumer
Nehodlám kandidovat, tahle informace je mylná, ale hodlám se i nadále prát za politické vězně, jejich práva, vojáky a hlavně také za ženy, které byly vězněny a jejichž příběhy jsou poněkud zapomenuty. Velmi trpěly. V tomto boji se chci angažovat.

:48Drah.Matscheko
Dobrý den pane Paumer,
během Vaší cesty na západ jste byl zraněn, vzpomenete si na ty okamžiky kdy jste dostali do bezpečí, napadlo Vás něco zajímavého,tam na té druhé straně ? O vašem druhovi jste ještě pěknou chvíli nevěděli.
Jak zjistila vaše rodina co se s vámi všemi děje ?
Chtěla bych vědět na co se nejvíce ptají mladí na Vašich besedách, pořadáte je ještě?
Velmi si Vás vážím, přeji Vám pevně zdraví.
Drah. Matscheko
A ještě: věříte o prosazení zákona o třetím odboji?
16:11Milan Paumer
Spadl mi tenkrát obrovský kámen ze srdce. Bylo to náročné a vyčerpávající a jelikož jsem byl zraněn a k smrti unaven, tak jsem hned po doputování na policii upadl do spánku, ze kterého jsem se probral po třech dnech v nemocnici v Berlíně.

S besedami pokračuji stále a zaznamenávám stále vzrůstající úspěchy a zájem. Lidé chtějí vědět co se tenkrát dělo.

Moje rodina byla informována hlavně vlastně především samotnými příslušníky StB - každodenně, z vysílaných zpráv. Moje matka se poprvé dobře vyspala až po třiceti dnech.

Absolutně. Věřím a budu za to bojovat.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte