Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Rozhovory

Wolf: Nevylučuji, že udělám, co bude správné. Na funkci radního nelpím

S místopředsedou pražských lidovců o koaličním jednání a o tom, proč má jeho trestní stíhání jinou váhu než v případě Andreje Babiše

Jan Wolf • Autor: ČTK
Jan Wolf • Autor: ČTK

Představitelé ODS, s nimiž jste jako KDU-ČSL v koalici Spolu, opakovaně vyzývají Andreje Babiše k odchodu z politiky kvůli jeho trestnímu stíhání a následné obžalobě v případu údajně zmanipulovaných dotací na farmě Čapí hnízdo. Zastáváte stejný postoj?

Pokud se jedná o úmyslný trestný čin, má to logiku. Otázka je, jestli to má dopad i po těch letech od doby, kdy k manipulaci mělo dojít. Pro Andreje Babiše je to spíše kladné píár - tak se v souvislosti se soudem také prezentuje. Navíc když je řečeno, že rozsudek bude maximálně podmínka.

Soudce řekl, že věc může překvalifikovat a že Andreji Babišovi pak může hrozit i vězení.

Ano, ale působí to divně.

Měl by tedy Andrej Babiš z politiky odejít, když je obžalován?

Když soud dopadne tak, že neuspěje, tak asi z politiky musí odejít. To každý; týkalo by se to mě i dalších politiků.

Obžaloba nestačí?

Tady se jedná o úmyslný trestný čin, tak by zřejmě z politiky odejít měl.

Když je někdo obžalován, stání zástupce se vždy domnívá, že dotyčný udělal něco úmyslně. Je pak na soudu, aby posoudil vinu.

Dobře. Asi by z politiky měl odejít, když vidíme důvod obžaloby.

A proč jste stejný krok neudělal i vy? I vy jste obžalovaný - v kauze, která se týká rozdělování pražských sportovních dotací. Vyšetřovatelé tvrdí, že docházelo k ovlivňování dotací pro sportovní kluby, že na magistrátu existoval seznam preferovaných klubů, které měly dotace dostat podle předem domluvených dohod úředníků a politiků.

Také jsem před tím u Andreje Babiše zdůrazňoval úmyslný trestný čin. Za tím si stojím. Všem novinářům jsem dal trestní spis případu, který je se mnou spojen – je i tady v sídle lidovců, každý si ho může přečíst. Je z něj zřejmé, že u některých osob se děly nekalosti. S tím se bohužel svezlo několik dalších lidí, kteří o trestných činech neměli ani tuchu. Já jsem jedním z nich. O dotacích jsem hlasoval v komisi, ale podle svého nejlepšího svědomí. Nic jsem nemanipuloval, nebyla v tom nekalost. Tahle kauza každopádně nespočívá v tom, že by někdo bral peníze a korumpoval. Je o tom, že někdo chtěl něco změnit proti pravidlům. Já jsem každopádně nic netušil.

Státní zastupitelství mluví v souvislosti s obžalovanými o zneužití pravomocí úřední osoby, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Stále nechápeme, v čem je rozdíl mezi Andrejem Babišem a vámi.U obou z vás státní zástupce dospěl k tomu, že jsou důvody pro vaše obžalování.

Z mého spisu, tak jak ho znám, vyplývá, že jsme mohli tušit, že dochází k nepravostem. Ale to já tušit nemohl. To je absurdní. Naopak Andrej Babiš zřejmě věděl, co dělá - tedy to, z čeho je viněn. Tam docházelo k vyvádění majetku. Já si zakládám na čestnosti, jsem věřící, tohle nařčení je pro mě strašná osobní újma.

To je vaše obhajoba, to posoudí soud.

Jestli k soudu dojde, to se zatím nestalo. Všichni mí kolegové, kteří to četli, stojí za mnou.

Všichni ne, poslanec Hayato Okamura vás nepodpořil.

V životě není nikdy nic na sto procent, ale předsednictvo strany bylo jednomyslně za mnou.

Pražští lídři Spolu • Autor: Matěj Stránský
Pražští lídři Spolu • Autor: Matěj Stránský

Jaký trestný čin je připisován vám?

Policie dovozuje, že jsem věděl, nebo mohl vědět, že na magistrátu dochází k ovlivňování zakázek.

Na tom se neustále točíme. Státní zástupci se domnívají, že ano.

Moje argumentace je, že ve spisu proti mně není žádný důkaz. Je mi padesát let, nepotřebuju dělat věci, které se neshodují s mými životními postoji a kde jde o pár korun pro někoho.

Piráti, s nimiž jste jako s prvními začali jednat v Praze o koalici, trvají na tom, aby v radě města nebyl někdo, kdo je trestně stíhaný. Jinak do takové koalice nepůjdou. Trváte tedy na tom, že budete radní jako dosud?

Člověk si nemůže nic vynucovat. Nejdříve jde o to, abychom si jako koalice Spolu s dalšími potenciálními partnery promluvili o programu, pak o tom, kdo chce jaké resorty. Já se dlouhodobě zabývám kulturou. Když se ukáže, že nám připadne odbornost, která mně nepřísluší, tak do rady nepůjdu. Pokud mí koaliční partneři budou stát za tím, že Jan Wolf do rady patří, tak do ní půjdu.

Neuvažoval jste o tom, že byste v radě nebyl, aby se dohodla koalice Spolu s Piráty?

Má podmínka není být v radě, nejsem malé dítě. Pokud to Spolu bude chtít a budeme mít resorty, které odpovídají mé odbornosti, Jan Wolf to bude akceptovat. Když ne, tak v radě nejsem.

Šel byste do rady, i kdyby na vaší přítomnosti krachla koalice s Piráty?

To není o mě, na tom koalice nemůže krachnout. Bavíme se hlavně o programových shodách, ne o jednom člověku.

Piráti mají tuhle obecnou podmínku už řadu let: nechtějí ve vedení města nikoho, kdo je trestně stíhaný. Zdá se vám jejich pravidlo nepochopitelné?

Rozumím tomu, co říkáte. Můj postoj je, že kdybych udělal úmyslný trestný čin, ani bych do zastupitelstva nekandidoval. V tuto chvíli je podezření vznesené vůči mně postavené na vodě. Beru to i tak, že Piráti to mají dost nastaveno proti mně, politicky jsme si nikdy nebyli blízcí.

Můžete se ale brzy ocitnout v situaci, že s Piráty bude vše dojednáno a bude to záviset jen na vás…

Netlačte mě do toho, že je to na mě.

Je to hodně o vás. Situaci byste mohl vyřešit jednoduše tím, že řeknete, do rady nepůjdete a počkáte, jak dopadne soud. A kdybyste ho vyhrál, s parádou byste se vrátil, zatímco koalice s Piráty by již fungovala. Vy se místo toho schováváte za Spolu.

To nedělám, ať o mě klidně jednají strany a řeknou mi.

Ten krok je ve vašich rukách.Stačilo by říct Bohuslavu Svobodovi „je to pro mě lidsky těžké, cítím nespravedlnost, ale jdu stranou, abyste mohli sestavit funkční koalici“.

Neříkám, že se to nestane.

Zatím jste to neudělal.

Jsme na začátku, uvidíme, jak dlouho se jednání povedou. Když se domluvíme na programu, budeme řešit personálie. Wolf ano, nebo ne. Když ne, dobře, nebude tam. Nejde začít tím, že první jsou personálie. Beru to jako útok Pirátů na mě, je to osobní.

Tak mají nastaveny své principy, a obžalovaný jste teď prostě vy.

Když to Piráti psali, už se o mně vědělo. Ale nevylučuji, že časem za Bohuslavem Svobodou přijdu a udělám to, co bude dobré pro koalici SPOLU a Prahu.

Přejete si víc koalici s Piráty, nebo s ANO? Po pondělních jednáních s Piráty a poté s ANO bylo zjevné, že vám jako Spolu to bylo příjemnější s ANO.

Jednání mezi ANO a ODS, která je v naší koalici většinovou stranou, můžou být ovlivněná faktem, že spolu jejich představitelé seděli čtyři roky v opozici, odkud kroky města kritizovali. Takže je jasné, že k sobě mají blízko programově, i když nikoli politicky. Ale bavíme se samozřejmě o tom, že chceme postavit koalici na vládním půdorysu. I kvůli „světovým“ důvodům, kterým vláda aktuálně čelí: válka na Ukrajině, inflace, zdražování a třeba i demonstrace na Václavském náměstí, které organizují lidé, již otevřeně podporují válečnou agresi Ruska vůči Ukrajině, popírají covid, šíři konspirační teorie. A tím nemyslím občany, kteří na demonstrace chodí, protože Ti se upřímně bojí, co s nimi v budoucnu může být.

Bohuslav Svoboda • Autor: Matěj Stránský
Bohuslav Svoboda • Autor: Matěj Stránský

Pokud koalice na vládním půdorysu z jakéhokoliv důvodu nevyjde, je pro vás osobně přijatelné složit koalici s hnutím ANO, které před volbami mluvilo o tom, že jde o referendum o vládě Petra Fialy, jejíž součástí je i vaše KDU-ČSL?

V řadě měst tomu tak je. To referendum beru jako předvolební rétoriku. Věřím však, že s ANO nebude potřeba v Praze skládat koalici, že nám to vyjde na vládním půdorysu. Na druhou stranu jsem čtyři roky byl radním v koalici s ANO a ČSSD, takže by nebylo úplně fér, abych říkal, že s ANO nikdy. Je to určitě partner a bavíme se o komunálu, byť Praha je politický symbol.

Mluvíte o tom, že vládní půdorys je pro vás v tuto chvíli preferovanou variantou. Máte už vytyčené nějaké další varianty, pokud to nevyjde?

Pořád je tady ještě možnost s Prahou Sobě, ale pro nás dost nepředstavitelná – a myslím, že kolegové Zdeněk Zajíček, Marek Benda nebo Jiří Pospíšil to potvrdí. To by nejen vycházelo početně hůř a byla by to většina dvou tří hlasů. Je to i hnutí jednoho muže Jana Čižinského – připadá mi to, co se vedení týče, podobné jako ANO. Neexistují tam žádné stranické buňky ani struktura vedení zespoda. Na druhou stranu jsou tam lidé, s kterými jsme schopní se bavit. Pavel Vyhnánek nebo Mariana Čapková jsou lidé, kteří rozumějí svým resortům. Takže kdyby padla koalice s Piráty, Praha Sobě je jedno z relevantních hnutí nebo uskupení, se kterými můžeme mluvit.

Pokud bude Bohuslav Svoboda primátorem, měl by být zároveň poslancem a ještě provozovat lékařskou praxi?

Lékařská praxe je už něco jako koníček, i když profesionální. A bylo jasně řečeno, že být poslancem a primátorem zároveň je pro primátora velká výhoda – myslím, že to prohlásil Pavel Bém. Ve sněmovně, která není Praze vždy úplně kladně nakloněna, může primátor implementovat potřeby Prahy přímo a může je obhajovat.

Zároveň je to časově náročné a při vší úctě k panu Svobodovi už podle svého okolí nemá tolik energie k řízení hlavního města.

To je otázka spíše na něj. Nicméně jak jsem ho poznal v kampani, kdy vstával v šest ráno a všechno zvládal; jsem tedy přesvědčen, že by to tak bylo i teď. Kdyby ne, bylo by to něco jiného, ale když vidím, jak vede jednání jak o programu i koalici, musím říct všechna čest. Chtěl bych v jeho letech vypadat tak jako on.

Jan Wolf • Autor: HN - Zbyněk Pecák
Jan Wolf • Autor: HN - Zbyněk Pecák

Má i energii nasávat nové trendy a nápady? Působí na vás jako politik, který má povědomí o moderních evropských postupech v řízení metropolí?

Jmenujeme se Spolu. To znamená, že nevládne jeden člověk. Je tady rada a jsou zde lidé, kteří mají znalosti v jednotlivých oborech. Nemyslím si, že primátor musí být expert na IT. Od toho jsou jiní. A zrovna on jako lékař si musí nestále doplňovat své vzdělání.

Když Piráti v tuhle chvíli nechtějí kromě trestně stíhaných v radě i kumulátory funkcí, k nimž kromě dalších patří Bohuslav Svoboda, jak to vnímáte? Je to zase trvání na principech, nebo snaha se s vámi nedohodnout?

To je otázka pro pražskou pirátskou stranu. Věřím, že jejich snaha o vznik koalice je upřímná. Jen si podle mě ještě neuvědomili, že stejně jako před čtyřmi roky volby v Praze nevyhráli a je třeba jednat s větší pokorou.

Jaký bude další harmonogram jednání o koalici? V tomto týdnu se ještě jednou scházíte s Piráty, plánuje se také druhá schůzka s ANO?

S Piráty se asi sejdeme ještě několikrát a uvidíme, jak pokročí jednání. S ANO jsme si jen řekli, že jednání proběhne, s Prahou sobě teď další jednání neplánujeme.

Proč podruhé s ANO a s Prahou Sobě ne?

Dohodli jsme se, že máme styčné body, tak proč bychom se nepotkali znovu, když jsme si takto blízcí programově. Ale zároveň říkám, že ideově to nevidím. Opakujeme, že ideální je půdorys vládní koalice. Je to naše mantra a myslím si, že tomu dostojíme.

Kdy byste si přáli mít konkrétní představu programu a posunuli se k probírání personálií? Zatím se zdá, že trochu stojíte na místě.

Samozřejmě co nejdříve. Na druhou stranu teď vznikl prostor – pokud vím, je tu jedno odvolání proti výsledku voleb, takže předpokládám, že zastupitelstvo bude buď koncem října, nebo začátkem listopadu. Na jednání je relativně dost času a říkali jsme si, že nebudeme spěchat. Nepotřebujeme být jako jiná města, které uzavřou koalici v sobotu večer – podle mě bez rozmyslu. My si to chceme rozmyslet, aby koalice byla pevná. To znamená i několikastránkové programové prohlášení – a měly by v něm zaznít i věci, které nás můžou v budoucnu potencionálně rozdělit, viz případ Plzně. To říká Jiří Pospíšil, že s Piráty musíme mít velmi propracovanou koaliční dohodu, protože právě v Plzni klekla koalice na tom, že tam měl jeden člověk dvě funkce – byl uvolněný radní a snad členem výboru v Rokycanech a Pirátům to začalo vadit. K tomu nesmí dojít, smlouva musí vyloučit jakékoliv takové zaváhání. Chceme mít jasně zakotveno ve smlouvě, že Piráti souhlasí s tím, že je pan Svoboda poslanec i primátor.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].