Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Co je na pirátské podmínce v Praze špatně?

Koalice SPOLU balancuje na hraně svých dosud skálopevných zásad

Pražští lídři Spolu • Autor: Matěj Stránský
Pražští lídři Spolu • Autor: Matěj Stránský

Petr Fiala nemá zrovna snadné vládnutí a teď by se měl připravit ještě na jednu politickou komplikaci. Mnohé nasvědčuje tomu, že na pražském magistrátu nevznikne koalice na půdorysu vlády, jak se premiér kvůli prezidentským volbám dožadoval, ale spojení pražské kandidátky SPOLU s Babišovým ANO. Po dvou jednání SPOLU a Pirátů se totiž zdá, že jejich dohoda je krajně nejistá. Důvodů je víc.

Problémem, který by se neměl podceňovat, jsou osobní vztahy. Koalice SPOLU se stále opírá o lidi, kteří operovali na magistrátu v temné éře pražských kmotrů. Piráti a jejich političtí spojenci politicky rostli ve snaze ukončit časy plné klientelistických vazeb a podezření z korupce. Sednout si dnes s reprezentanty minulosti do rady města je pro ně tedy těžké.

Osobní averze ale platí i obráceně. Pražská ODS mnohokrát dala najevo, jak je jí cizí politika, kterou dělali v Praze Piráti pod vedením Zdeňka Hřiba. Obě uskupení se tedy mohou shodnout na dostavbě vnitřního silničního okruhu a podobných prioritách, to není zase tak těžké, ale v přístupu k detailům jako třeba vstřícnosti vůči chodcům a cyklistům jde o dva rozdílné světy.

Přitom právě nad těmito tématy se ve veřejném prostoru odehrávají největší hádky - a opravdu není těžké si představit, jak se stejné spory přenesou do na jednání vedení města. Jinak řečeno: lidé, kteří budou mít diametrálně rozdílný pohled na zřízení slavného přechodu pro chodce za Národním muzeem, se budou těžko domlouvat na čemkoliv jiném.

Jednání SPOLU a Pirátů ale uvízla na mělčině ještě před tím, než se začalo detailně mluvit o programu. A sice na personálním obsazení rady hlavního města. I tam jako by se střetly dvě rozdílné civilizace, které si nerozumí. Vedení SPOLU se pohoršuje na tím, proč Pirátům tolik záleží na personálních otázkách, když přece program je tím důležitým aspektem vzájemné dohody.

To by skutečně byl, pokud bychom neřešili Prahu, kde ODS relativně nedávno reprezentoval Tomáš Hrdlička a jiní výtečníci s temnými vazbami i zájmy. A každý, kdo chce dělat politiku jinak, se logicky musí hned na začátku ptát, koho ODS nasadí do péče o město tentokrát.

Wolf a jeho starosti

O míře nesouladu mezi Piráty a SPOLU svědčí i to, že se neshodnou na elementární pirátské podmínce „žádní trestně stíhaní lidé v radě“. Tento spor přitom nese až bizarní rysy. Když se sestavovala vláda v roce 2017, hlavní výhradou ODS proti jakékoliv spolupráci s premiérem Andrejem Babišem bylo to, že jde o trestně stíhanou osobu. „Trestně stíhaný člověk nemůže být premiérem,“ říkalo se tehdy. Dnes stejná ODS brání lidoveckého lídra v Praze Jana Wolfa tím, že ho občané zvolili a trestní stíhání jim tedy nevadí. Babiš byl však také zvolen a u něho trestní stíhání vadilo. Takže proč neměřit stejným metrem?

Jan Wolf • Autor: ČTK
Jan Wolf • Autor: ČTK

I sám Jan Wolf se babišovsky brání tím, že nic závažného neudělal. Prý jen jako politik hlasoval a za to je teď stíhaný. Tak jednoduché to však není. Počátek Wolfova stíhání jde do roku 2017. Neznámý whistleblower  z magistrátu tehdy přinesl do pražské kanceláře Transparency International (TI) nahrávku a písemné materiály, z nichž lze vyvodit, že grantová komise pro sport zmanipulovala výběr žadatelů o dotace. A nešlo o málo peněz - celkem se rozdělovaly stamiliony korun.

TI podala trestní oznámení, policie pak dva a půl roku případ vyšetřovala a státní zastupitelství letos v létě podalo k Městskému soudu v Praze žalobu na devět politiků a úředníků magistrátu. Mezi nimi figuruje i Wolf. Ve hře je přitom několik trestných činů: zneužití pravomoci úřední osoby, zjednání výhody při veřejné soutěži a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Členové komise měli mít předem vybrané a označené projekty, kterým mají finanční podporu přidělit.

Jan Wolf se bude s velkou pravděpodobností hájit u soudu a bude mít svých starostí dost. Není tedy jasné, proč by KDU na post v radě města nemohla delegovat jiného člověka. Až se Wolf obhájí, může se do řídících pozic na magistrátu vrátit. Pokud naopak bude KDU a celá SPOLU na jeho kandidatuře trvat, i základní etické zásady pro obsazování exekutivních funkcí ve vedení měst, krajů, ale i vlády dostanou jednoznačně na frak. Z tohoto pohledu není jasné, co je na pirátské podmínce špatně.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].