Slovensko funguje jako systém králů, kteří drží žezlo
Se scenáristou Mirem Šifrou a režisérkou Terezou Nvotovou o jejich připravované sérii o vraždě Jána Kuciaka, o filmu v roli národního památníčku a o tom, v čem jsou přínosné lži mocných mužů
Připravujete spolu hranou sérii Naši lidé o politické vraždě, která se stala v únoru 2018. Neměli jste obavy, jestli není na hraný seriál o Jánu Kuciakovi příliš brzy?
Nvotová: Na co vlastně čekat? Seriál nemá ambici jít až do včerejška. I když soudy stále běží, jde „jen“ o to, jestli se právně dokáže vina Mariana Kočnera, podnikatele, který je obviněn z objednání vraždy. Základní příběh je pro nás uzavřený: po vraždě novináře a jeho snoubenky se našli vrazi i objednavatelé, ukázalo se i to, jak všechno sahá na nejvyšší příčky politické reprezentace. Co bude za pět deset let, už je na divákovi, aby si to vyložil.
Psát o současné politice a kauze je nicméně náročné. Jak k tomu přistupujete?


Šifra: Jít do živé politiky je náročné vždycky. Neustále se vše mění před očima. Když mě producent Tomáš Hrubý před čtyřmi lety oslovil, byla čerstvě prezidentkou Zuzana Čaputová a projekt vycházel z určitého optimismu. Že to sice vypadalo chvíli špatně, ale zvrátilo se to a bude dobře. Byl to seriál i o naději a pozitivní změně. Uplynulo pár let, jedny parlamentní volby, a ta emoce je najednou úplně jiná. Příběh se navíc stále vyvíjí. Kočner, kterému bude patřit v sérii jedna linka, není odsouzený. Soudy stále běží. Nemůžeme předvídat, jak to bude za pár měsíců, za rok. Snažíme se tomu pořád porozumět za chodu.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu