Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Rozhovory

Rektor MU: České univerzity jsou připraveny pomoci

S  předsedou České konference rektorů Martinem Barešem o pomoci a podpoře ukrajinské akademické sféře a studentům

Martin Bareš • Autor: Profimedia
Martin Bareš • Autor: Profimedia

„Celkově se jedná především o odpouštění poplatků, ubytování, stipendia, dobrovolnickou pomoc a psychologickou pomoc,“ vysvětluje ve čtvrtek ráno, co mají ve věci pomoci Ruskem napadané Ukrajině v plánu jednotlivé fakulty Masarykovy univerzity její rektor a předseda České konference rektorů Martin Bareš. Univerzita už ve středu spustila finanční sbírku na pomoc studentům a akademikům. České univerzity jsou podle něj v případě potřeby připraveny poskytnout kapacity svých kolejí. Masarykova univerzita zatím sice neeviduje konkrétní žádost o pomoc od některé z partnerských univerzit na Ukrajině, to se ovšem podle Bareše může změnit v řádu hodin.

Vaše univerzita vydala prohlášení vyjadřující znepokojení nad situací na Ukrajině s náčrtem možné pomoci již v úterý. Jak jste uvažovali nad jeho vyzněním, samozřejmě s přihlédnutím k tomu, že se nyní situace rapidně proměnila?

Situace na Ukrajině se vyvíjí každou minutou. Prohlášení vydané Masarykovou univerzitou 22. února reflektovalo tehdejší situaci, kdy vstoupila vojska jednoho státu na území jiného suverénního státu. Již před týdnem, kdy jsme mohli sledovat eskalaci napětí v této oblasti, jsme se na poradě vedení bavili o případné pomoci. Ve svém informačním videu z neděle 20. února, které čas od času mívám pro své akademiky a studenty především v souvislosti s epidemickou situací, jsem zmínil, že máme být připraveni pomoci. Situace se však vyhrotila tak, že dnes vidíme kroky - řekl bych - kopírující dění v roce 1938 nebo v roce 1968 v Československu. Je to agrese, připravovaná agrese vůči jinému státu.

Jste tedy připraveni pomoci. Jste už v kontaktu s některými ukrajinskými univerzitami či akademiky?

Samozřejmě slovo připraveni musíme brát v kontextu, v jakém o něm přemýšlíme v demokratické střední Evropě. Já jsem osobně - a myslím si, že hovořím za řadu svých přátel a rodinu – jsem šokován, že se toto může stát v civilizované Evropě 21. století, tudíž jsme reagovali na situaci i vyvěšením ukrajinské vlajky před budovou rektorátu Masarykovy univerzity. Poslal jsem dopis na ministerstvo zahraničních věcí ministru Lipavskému s nabídkou pomoci. Napříč jednotlivými fakultami jsme postupně shromáždili konkrétní způsoby, jakými budeme pomáhat. Ve středu se spustila finanční sbírka na pomoc studentům a akademikům, do níž je možné přispívat. Budeme vypisovat nebo se připravují speciální stipendijní programy ať pro studentky, studenty nebo akademiky, kteří jsou aktuálně u nás, jelikož Masarykova univerzita má v různých programech mezi sto padesáti až dvěma sty ukrajinskými studenty. A také jsme připraveni na studenty ze zahraničí. A co se týče našich partnerských univerzit na Ukrajině, zatím neevidujeme konkrétní žádost o pomoc, ale to se může změnit v řádu několika hodin s tím, jak situace eskaluje v přímém přenosu. Určitě na to budeme reagovat například i přijetím akademiků na různé stipendijní programy.

Jakou pomoc fakulty chystají konkrétně?

Zatím jsem hovořil o aktivitách, které mohu dělat jako rektor z centra ve věci některých fondů. Například filozofická fakulta se také chystá zřídit pohotovostní fond na podporu ukrajinských studentů, vyčlení konkrétní částky, dále půjde o odpuštění školného studentům, pokud jsou například v placených anglických či cizojazyčných programech. Řešíme také ubytování pro tyto studenty, protože tím rovněž mohou být postiženi. Pomoc připravují také další fakulty, například fakulta informatiky chystá zřízení psychologické pomoci, kterou chceme koordinovat. Celkově se tedy jedná především o odpouštění poplatků, ubytování, stipendia, dobrovolnickou pomoc a psychologickou pomoc. Spolupracujeme také s Člověkem v tísni, vše se zatím rozjíždí prostřednictvím našeho dobrovolnického centra.

Co všechno mohou nebo by měly podle vás v této věci podniknout české univerzity?

Jsem předsedou České konference rektorů a ta rovněž vydala stanovisko, které bylo souhlasné se stanoviskem Masarykovy univerzity odsuzujícím agresi a vyzývajícím k pomoci. Každá univerzita je pochopitelně autonomní ve svém rozhodování, ale co mám zprávy, tak velká většina vydala prohlášení, která jsou v podstatě identická. Stejně jako je jednotná odpověď na politické scéně, dochází k jednotné odpovědi i na univerzitách. A co se týče konkrétní pomoci, v současné době mohou univerzity pomáhat, tak jak jsem již řekl: finančně, psychologicky, nabídkou pomoci uprchlíkům z akademické sféry. Další pomoc už musí být koordinovanější. Nyní tu situaci neumím odhadnout, ale jde třeba o to mít ve spolupráci s ministerstvem zahraničí a ministerstvem vnitra připraveny kapacity na kolejích. To už je více na úrovni státu a veřejných autorit – ale i tam si myslím, že jsou české univerzity připraveny pomoci maximálně.

Takže jste připraveni na možnost, že se objeví uprchlíci svázáni s akademickým prostředím?

Přesně tak.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].