Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovory

Pokud obchody při rozvolňování vytěsní školy, byl by to vážný odklon od našich doporučení

Více než polovina lidí stále není proočkovaná ani nemoc neměla, říká epidemiolog Petr Smejkal

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Epidemie v Česku prozatím ustupuje a vláda ve čtvrtek projedná další rozvolňování.  Nejprve se od pondělí 26. dubna v nejméně zasažených regionech otevřou všechny ročníky školek a dětské skupiny. Rozhodovat se přitom už nebude podle protiepidemického systému PES, ale podle takzvaného kritéria incidence, tedy součtu počtu nových případů za týden na sto tisíc obyvatel. Právě tam, kde toto číslo klesne pod 100, se podle doporučení Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES), nezávislého poradního orgánu ministerstva zdravotnictví, může začít rozvolňovat. To se nyní může týkat několika krajů – Královehradeckého, Karlovarského, možná Plzeňského – nebo zhruba dvanácti okresů. Kromě školek se v těchto oblastech vrátí také praktická výuka na střední školy a do posledních ročníků škol vysokých.

Jednat se ale bude hlavně o tom, co dál. Od 3. května vláda plánuje otevření obchodů – pravděpodobně plošně, v celé zemi. Podmínkou je zatím opět pokles incidence pod 100 – aktuálně je toto číslo za celou zemi téměř dvojnásobné. Začít fungovat má také rotační výuka na druhém stupni základních škol, v tomto případě na regionálním principu. Další rozvolňování by se později v květnu mělo týkat služeb, sportu a kultury. Pro některé z těchto oblastí ale bude vláda zřejmě požadovat další snížení incidence – konkrétně pod 75 a později pod 50. „Vodítek můžete stanovit víc, ale incidence je nejdůležitější,“ říká epidemiolog a vedoucí MeSES Petr Smejkal.

Máte pocit, že vám teď vláda naslouchá více než dřív? Bude rozvolnění probíhat tak, jak jste si ve skupině MeSES představovali?

Že nás vláda třeba neposlechne, je v pořádku, pokud veřejnost bude znát náš názor. Vláda může dělat něco jiného, než jí radíme. Dosud nám ale naslouchala. Uvidíme, jak to bude dál.

Petr Smejkal • Autor: Michal Růžička, Profimedia
Petr Smejkal • Autor: Michal Růžička, Profimedia

V pondělí 3. května by se měly otevřít obchody. Neměly být prioritou školy?

Pokud by obchody vytěsnily školy, byl by to první vážný odklon od našich doporučení. U obchodů jsme vládě dali jasné kritérium, aby incidence byla nižší než 100. Nejlépe v celostátním měřítku, obchody můžete těžko otevírat regionálně. Pokud by obchody byly otevřeny bez ohledu na jasná kritéria a na úkor škol, bylo by to určitě v rozporu s našimi doporučeními.

Může incidence do té doby tak výrazně klesnout?

Někde ano - v některých regionech k tomu už došlo. V celostátním měřítku spíš ne. Pak by to bylo spíš politické rozhodnutí.

Jsme díky očkování a promořenosti v jiné situaci, než jsme byli začátkem zimy nebo v zimě? Můžeme si dovolit rychlejší rozvolňování?

Myslím, že o moc rychlejší ne, nespoléhal bych na to. Nikdo přesně neví, kolik lidí už covid skutečně prodělalo, existují jen odhady. Více než polovina lidí stále není proočkovaná ani nemoc neměla. Epidemie se může rozjet znovu.

Čeho se v souvislosti s nadcházejícím rozvolněním obáváte?

Že vláda nakonec bude ignorovat naše doporučení řídit se kritériem incidence - a řekne „epidemie slábne, sto nebo dvě stě, to už je jedno“. Vodítek můžete stanovit víc, ale incidence je nejdůležitější.

Vraťme se ke školám. Měly by se obchody a služby otevírat až ve chvíli, kdy už všichni žáci základních, středních i vysokých škol budou v lavicích?

Vysokoškoláků se to už asi bohužel týkat nebude. U vysokých a středních škol jde spíše o to obnovit praktickou výuku.

Ale proč se nemohou vrátit do lavic alespoň gymnazisté? Na ty se zapomnělo?

Pro mě osobně by to byla priorita.  Materiál ministerstva školství počítá s gymnázii a vysokými školami až poté, co se ukáže, že všechny fáze návratu dětí do škol dopadly úspěšně a nezměnily trend slábnutí epidemie. Nečekám, že k tomu dojde dříve, než se uvolní další oblasti. Tlak na uvolňování jinde než ve školách bude velký.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].