0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Rozhovory5. 10. 20206 minut

Nová šéfka středních Čech: To hádání už lidi unavuje, nesmíme dál tříštit síly

Petra Pecková chce obměnit ředitele škol a přilepšit nemocnicím

Jednička kandidátky STAN a budoucí  středočeská hejtmanka Petra Pecková • Autor: ČTK, Říhová Michaela

Novou hejtmankou ve středních Čechách bude vítězka voleb za STAN Petra Pecková. O víkendu se dohodli na koalici se všemi stranami kromě ANO, které naopak coby jediné skončí v opozici. Za rok se Pecková možná objeví i na kandidátce do parlamentních voleb, kde by dnešní opozici radila podobný postup jako Starostové v kraji. „Je třeba netříštit síly a přestat se hádat. To už lidi unavuje,“ míní Pecková, bývalá televizní reportérka, od roku 2014 populární starostka městečka Mnichovice, kde o víkendu získala 60 procent hlasů.

Platí už s jistotou, že hejtmankou budete vy?

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Ano, platí. O víkendu jsme v rámci nové koalice jednali dvakrát a taková je dohoda.

Kdy to bude?

To ještě nevíme. Záleží na tom, kdy paní hejtmanka svolá ustavující zastupitelstvo. Předpokládám, že maximálně do měsíce.

Čekala jste, že výsledek bude takový, jaký je? Vsadila byste na sebe?

Na nás bych vsadila, ale nečekala jsem, že výsledek bude tak přesvědčivý. Jsem za to ráda – i u ostatních stran, které se tam dostaly. Případně nedostaly.

O hejtmana hodně stála i ODS, která byla druhá. Jak se vám povedlo jim to během 24 hodin rozmluvit?

Všem partnerům jsme už před volbami otevřeně sdělovali, že s nimi chceme spolupracovat. Pro nás bylo přirozené, že koalice dopadla takto. U ODS šlo o to, že měli celou kampaň postavenou na tom, že jejich lídr Martin Kupka jede na hejtmana. Měl i víc preferenčních hlasů, ale Vít Rakušan a já jsme byli hned v závěsu. Také záleží na tom, kdo co počítá. Vezmou-li se první tři zastupitelé STAN a ODS, měli jsme preferenčních hlasů víc. A pak je tu fakt, že my jsme vyhráli. Z mého pohledu se nehraje na přihrávky, ale na góly. My jsme vítězové a já jsem ráda, že to ostatní respektují.

Co za to? Museli jste někde slevit?

Každý někde ustoupil. I my – poměrem podle počtu hlasů bychom asi bývali měli nárok na víc mandátů v radě, než kolik budeme mít, ale netrvali jsme na tom. Byli jsme velkorysí, stejně jako ostatní. Z těch jednání mám jednoznačně pozitivní pocit. Všichni do toho šli bez osobních ambicí a bez eg.

Už se tedy ví, jak si radu rozdělíte?

Dohodu máme, ale slíbili jsme si, že to nebudeme říkat. Ani personálně, ani na počty křesel, dokud dohodu všichni neprojednáme ve stranických orgánech. Každá strana to má trochu jinak, u Pirátů to může v jejich referendu trochu trvat, ale snad to bude během pár dnů a nic se nezasekne.

STAN po volbách • Autor: Radek Vebr
STAN po volbách
STAN po volbách • Autor: Radek Vebr

Do voleb jste šla s tím, že chcete, aby se lidem ve středních Čechách „dobře žilo“. To jde brát i jako prázdnou frázi – dá se to teď upřesnit?

Teď mám pocit, že kraj je něco, co je lidem jedno. Ten úřad mnozí vnímají negativně - asi i vlivem stávající paní hejtmanky, což je škoda. V první řadě bychom chtěli, aby úřad komunikoval, byl transparentní a nic neutajoval. To je první meta. Zároveň budeme určitě řešit covid. A pak je tu velká řada dalších změn na čtyři roky. Jedna z nich je školství. Kraj je zřizovatelem škol a střední školy tu mají fakt špatnou úroveň. V několika srovnáních vyšly jako třetí nejhorší po Karlovarském a Ústeckém kraji. To se musí změnit.

Jak?

Musíme udělat reformu toho, jakou mají náplň. Aby oborově zapadaly do 21. století a odpovídaly uplatnění na dnešním trhu práce. Některé školy jsou tu na špičce a mají skvělé ředitele. Ale jiné nefungují. V mnoha případech budeme muset udělat výběrová řízení, aby ředitelé předložili svoje vize.

V létě, když vláda použila část peněz z obecních rozpočtů na boj s koronavirem, jste se s premiérem dohadovala o jejich vrácení. To se nakonec povedlo pro obce, ale ne pro kraje. Premiér tvrdí, že kraje mají peněz víc, vy jste namítali, že ne o tolik víc, kolik mít měli. Jak to nakonec dopadne?

Víc peněz máme proto, že se dařilo ekonomice. To teď končí, navíc rozpočtové určení daní třeba také vůbec nereflektuje fakt, že dnes žije ve středních Čechách o 200 tisíc lidí víc, než když se pravidla utvářela. To budeme chtít změnit. V jiných krajích už to prošlo jako zákonodárná iniciativa, u nás to bohužel ani nebylo vpuštěno do projednávání zastupitelstva. A pak je tu těch zhruba 500 korun na osobu, o které kraje přišly v souvislosti s vyplácením kompenzačního bonusu pro podnikatele. Obce je získaly, kraje ne, takže je budeme chtít získat zpět. A pak budeme samozřejmě hledat další zdroje – na investice do dopravy nebo na financování zdravotnictví.

Kde vzít víc peněz pro zdravotnictví?

Určitě budeme chtít a na tom máme shodu i v koalici, aby se změnila úhradová vyhláška pro nemocnice. V současnosti je hodně nespravedlivá, některé nemocnice dostávají za stejné výkony mnohem víc peněz. To bychom rádi změnili, zvlášť teď po koronaviru.

Kraj dosud dělal tajnosti ohledně odměn a smluv za externí práce – platí, že je všechny zveřejníte?

Zveřejnění nařídilo ministerstvo vnitra, a pokud se to nestane, kraji hrozí sankce nebo i exekuce. Takže ano, pokud se na tom nic nezmění do ustavujícího zastupitelstva, budu určitě dbát na to, aby se tyto informace zveřejnily.

Co se dá slíbit jako rychlý výsledek ještě teď do konce roku?

Postavit funkční tým a zajistit věci kolem covidu.

A co konkrétního do čtyř let?

Za čtyři roky se dá udělat hodně. Nechci slibovat kilometry silnic, ale ráda bych, aby byl na stavu silnic vidět posun, stejně jako v další infrastruktuře a ve středním školství.

Jak výsledky voleb změní českou politiku?

Je třeba netříštit síly a přestat se hádat. To už lidi unavuje. Nevidí vizi a směr pozitivního vývoje. Tak doufám, že u nás i jinde v krajích, kde opoziční strany dostaly hodně hlasů, ukážou funkční spolupráci a nabídnout alternativu.

Celostátní lídři STAN a Pirátů po volbách mluvili o tom, že bude dobré jít společně do voleb i za rok. Teď se o tom bude jednat uvnitř obou stran. Jste pro?

Jistě. Spolupráce se rýsuje pozitivně z obou stran, nevidím v tom problém.

Minule jste byla i na kandidátce do sněmovny. Budete tam zas?

Byla jsem tam až v druhé polovině. Je asi předpoklad, že tam budu i za rok, ale vůbec si neumím představit, že by šlo o čelní místa. Teď řeším kraj, což je výzva, která přesahuje všechno ostatní.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].