Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovory

Nikdy jsem nic takového nezažil, říká německý novinář, který se nedostal na tiskovou konferenci Orbána a Babiše

S redaktorem týdeníku Die Zeit, který s odkazem na kapacitu nebyl spolu s dalšími zahraničními médii vpuštěn do ústeckého divadla

Autor: Milan Jaroš/Respekt
Autor: Milan Jaroš/Respekt

Na středeční tiskovou konferenci uspořádanou k návštěvě maďarského premiéra Viktora Orbána v Česku nebyla vpuštěna několik zahraničních i českých novinářů. Jedním z nich byl i Martin Nejezchleba, redaktor lipské redakce německého týdeníku Die Zeit, kde píše o východním Německu a střední Evropě.

Kdy jste zjistil, že se na středeční tiskovou konferenci v Ústí nad Labem nedostanete?

V pondělí večer, dostal jsem email od Úřadu vlády, kam jsem se předtím standardně akreditoval v dané lhůtě. Napsali mi, že mě akreditují na všechny akce v Praze i v Ústí, ale že z kapacitních důvodů nemůžu na tiskovou konferenci.

Jaké části programu jste se tedy v Ústí mohl účastnit?

Odjel jsem tam a byl jsem na Větruši, kde se nic moc neodehrálo - kromě toho, že tam premiéři prošli a slyšeli demonstranty. Pak jsem už šel k divadlu, kde měla být tiskovka, setkal jsem se tam s kolegou z Le Monde, který zjistil, že také nebude mít přístup. Ukázal mi ofocený seznam, kde byla červeně označená zahraniční média plus někteří kolegové z českých médií. Jak výběr probíhal a z jakých důvodů, to nevím.

Oficiálním důvodem, který vám Úřad vlády dal, byla tedy kapacita. Nicméně podle novinářů, kteří se dovnitř dostali, bylo divadlo poloprázdné.

Ano, také jsem slyšel, že místa bylo dostatek. Ale už v pondělí jsem komunikoval s pracovnicí tiskové oddělení - a ta mi po telefonu říkala, že tam je strašně málo místa, a že budou pouštět spíš televizní novináře. A že má nařízení zahraniční novináře nepouštět, nicméně dál už to nezdůvodňovala.

Martin Nejezchleba
Martin Nejezchleba

Maďarská televize přitom do divadla byla vpuštěna, dokonce její novináři mohli položit dotaz. Jde o významnou zahraniční návštěvu, není logické, že mají zahraniční média zájem o takovou událost?

Přesně tak, navíc to organizoval Úřad vlády, nebyl to stranický mítink. Přijde mi poněkud zvláštní, že Úřad vlády vybírá předsedovi strany hnutí ANO příznivé publikum pro tiskové konference. Nicméně víc informací nemám, takže nemohu říct, kdo o tom rozhodl. Už dříve jsem premiéra Babiše žádal o rozhovor, různě jsem ho oslovoval a nemám pocit, že by měl velký zájem s námi mluvit. Minulý týden jsem byl v Praze na akci, kdy na Zahradním městě premiér otevíral nové nádraží - a tam mě pan Babiš oslovil přímo před ostatními kolegy a ptal se, kdo jsem a co chci. Říkal jsem, že už jsem mu psal, a on mi vysvětloval, že má s německými médii špatnou zkušenost, že stejně napíšeme, co chceme. Přímo mi řekl, že “německým, levicovým a proimigrantským médiím nic říkat nebude”.

Takže při vašem nevpuštění na tiskovou konferenci v Ústí hrálo roli i to, z jakého média jste?

Předpokládám to, ale víc informací opravdu nemám.

Jako novináře píšete o střední Evropě, setkal jste se v tomto regionu někdy s něčím podobným?

Nesetkal. Napadá mě snad jen, že teď měla nějaká zahraniční média problém se dostat na povolební party německé SPD, ale to je jiný příklad – to byla stranická akce, nikoli oficiální návštěva premiéra.

Dovedete si představit, že by do Německa přijel premiér jiného státu a zahraniční média nebyla vpuštěna na tiskovou konferenci?

Nikdy jsem nic takového nezažil.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].