0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Rozhovor13. 12. 20206 minut

Miliardová žaloba Seznamu na Google je součástí lobbistického tlaku

S šéfredaktorem serveru lupa.cz o válce vyhledávačů a rozhodnutích Evropské komise

Autor: ČTK, AP

Český vyhledávač Seznam zaslal americkému gigantu Google předžalobní výzvu, ve které firmu žádá o zaplacení sumy 9, 072 miliardy korun. Tvrdí, že tolik peněz mu ušlo kvůli tomu, že Google zneužíval dominantního postavení na trhu. „Já to vnímám tak, že jde o tlak na Google, který se teď napříč Evropou stupňuje." říká šéfredaktor serveru lupa.cz David Slížek.

Co přesně Seznamu vadí? Proč mu měl ujít zisk?

↓ INZERCE

Seznam poskytl veřejné vyjádření, a když jsem se jich ptal na konkrétní příklad, zmiňovali, že se snažili dohodnout s nějakými výrobci telefonů, aby v nich měli předinstalované své aplikace. A narazili většinou na to, že velcí výrobci telefonů, kteří chtějí používat operační systém Android, mají podepsané smlouvy s Googlem, které blokují, aby ta mohly být aplikace konkurentů.

Ta žalovaná částka se tedy vztahuje k tomuto problému?

Oni přesně neřekli, jak byla částka konstruovaná. Má to ale být ušlý zisk kvůli tomu, že Seznam nemohl být se svými mobilními aplikacemi v telefonech.

Ve vyjádření Seznamu také je, že Google podmiňoval přístup k aplikačnímu obchodu Google Play využíváním vyhledávacích produktů Google…

Tohle všechno vychází z rozhodnutí Evropské komise z roku 2018 (tehdy EK Googlu uložila pokutu 4,43 miliard eur za porušení antimonopolních pravidel EU, pozn. red.) a tohle byl jeden z důvodů, proč Komise rozhodla, jak rozhodla. Google uzavíral s výrobci telefonů smlouvy, ve kterých bylo řečeno, že pokud chtějí mít přístup do Google Mobile Services, kam spadá i Google Play, musí mít v telefonu jako výchozí nainstalovaný Google vyhledávač. Je důležité připomenout, že bez aplikačního obchodu se v Androidu neobejdete - protože nemáte jinou možnost, jak si aplikace do telefonu nainstalovat. Nicméně Evropská komise rozhodla šalamounsky. Řekla: Dáváme ti, Google, pokutu, tohle jsou věci, které nám vadí, a ty sám navrhni, jak to napravíš. No a Google přišel s tím, že dnes dává vybrat uživatelům z několika vyhledávačů, které si mohou natavit jako výchozí.

Jak se rozhoduje, které to budou?

Google je vybírá tak, že provozovatelé vyhledávačů musí o tyto pozice v jednotlivých zemích soutěžit v dražbě. Googlu za to zaplatí, v dražbě navzájem přihazují proti sobě a vítěz je ten, kdo zaplatí nejvíc. V Česku je tam podle poslední dražby Seznam a pak dva vyhledávače, které jsou ovšem spíš firmy agregující výsledky z jiných vyhledávačů. Třeba vyhledávač DuckDuckGo, což je takový hlasitý konkurent Google, který říká, že na rozdíl od Google nesleduje informace uživatelů, proti tomuhle systému hodně nahlas protestuje, protože to v zásadě neřeší vůbec nic.

Takže společnosti Googlu platí za to, aby jejich vyhledávače mohly být v Androidu?

Ano, když poprvé spustíte telefon s Androidem, vyberete si, co chcete nastavit jako výchozí vyhledávač. A kdykoliv potom začnete vyhledat na telefonu, tak se vám automaticky tenhle vyhledávač nabídne – a většina vyhledávání jde pak přes něj. U Googlu je to vždycky strašně chytré, protože Evropská komise to v antimonopolních sporech dělá tak, jak jsem popisoval: řekne, že něco je špatně, a nechá provinilce navrhnout, jak to napraví. Většina firem to dělá pochopitelně tak, aby to ve výsledku byla výhoda spíš pro ně než pro konkurenci. Takže je to řešení spíš naoko - a to platí i pro tenhle případ Googlu.

Zmiňované rozhodnutí Evropské komise z roku 2018 ale Google zpochybňuje a odvolal se proti němu u soudu, přičemž případ ještě není vyřešen. Přesto přijal nápravná opatření, která jste popisoval.

To musí, odvolání nemá odkladný účinek. Kdyby nezačal s opravnými opatřeními, Evropská komise mu může dávat drakonické pokuty -  myslím, že je to až pět procent z celosvětového obratu za den. Takže musel zareagovat hned, ale pak se odvolal a teď se čeká, jak dopadne soud.

Seznam žaluje náhradu ušlých zisků mezi roky 2011 a 2018, znamená to, že je spokojený s řešením, které potom Google nastavil?

To si nemyslím, ale Seznam se hodně opírá právě o rozhodnutí Komise před dvěma lety. Právně nemůže říkat, že by náprava po roce 2018 nebyla dostatečná, protože komise ho zatím nezpochybnila. Zatím to de iure Evropská komise bere tak, že Google vyhověl a všechno je v pořádku. Ale spokojený Seznam – myslím - není. Nedávno byla zveřejněna celoevropská výzva firem, k níž se Seznam připojil a které říkaly, že ta dražba vyhledávačů je k ničemu a nefunguje.

Pokud by spor mezi Seznamem a Google došel až k soudu, bude Seznam americkou společnost žalovat za porušení evropského, nebo českého práva? Mluvčí Seznamu Aneta Kapuciánová odmítla případnou soudní strategii komentovat: společnost se k tomu podle ní vyjádří až poté, co zareaguje Google.

Seznam opravdu hodně staví na rozhodnutí Evropské komise. Argumenty, které předkládá Michael Feix, který zastupuje zájmy Seznamu v Bruselu, jsou víceméně citacemi z rozhodnutí Komise. Ale samozřejmě pokud se bude Seznam s Googlem soudit, tak u českých soudů. Bude argumentovat tím, že Komise rozhodla, že Google porušil antimonopolní pravidla - a na základě toho ho žaluje u českého soudu.

Ví se o tom, že by podobně jako Seznam žalovala Google i jiná evropská společnost?

To nevím, v Česku žalobu podala Heuréka - nicméně tam jde o jiný druh antimonopolního sporu, žaloba se týká srovnávače cen.

A vidíte v Česku další společnosti, které by mohly Google žalovat?

Teoreticky opět Seznam - má i srovnávač cen, tak by se mohl k Heuréce připojit. Upřímně řečeno si nejsem úplně jistý, zda jde Seznamu o to, že by mohl ze sporu získat peníze. Šance tu samozřejmě díky rozhodnutí Komise jsou, ale je těžké odhadnout, zda soud Seznamu odškodnění přizná. Potáhne se to určitě několik let, pokud vše dojde k soudu. Zatím je to předžalobní výzva - a já to vnímám tak, že jde o tlak na Google, který se teď napříč Evropou stupňuje. Evropská komise má příští týden představovat nová pravidla, která mají ovlivnit velké platformy. Myslím, že jde o soustředěný tlak, který směřuje k tomu, aby tahle pravidla byla co nejpřísnější. Seznam částečně - a tohle je jen moje interpretace - doufá, že možná nějaké peníze vysoudí. A částečně jde o lobbistický tlak na Komisi, aby schválila pravidla, která budou lokálním hráčům vyhovovat víc než globálním firmám.

Překvapila vás výše částky, kterou Seznam po Googlu chce?

Je to relativně velká částka, ale když to rozpočítáte, je to nějaká miliarda ročně. V kontextu toho, jaké obraty má ročně Seznam a Google, to zas tak šokující suma není. Nevím, jak to Seznam vypočítal – každopádně z “píárového” hlediska je pro něj výhodné, když ta částka veliká, protože se o ní bude mluvit. Tohle se dostalo i do zpravodajství světových agentur.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].