Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovory

Jiří Pospíšil ke kauze Feri: Zpochybňování výpovědí dívek mi vadí

S europoslancem za TOP 09 a jejím bývalým předsedou o obvinění stranického kolegy ze sexuálního násilí

Jiří Pospíšil s tehdejší místopředsedkyní TOP09  Markétou Pekarovou Adamovou • Autor: Milan Jaroš
Jiří Pospíšil s tehdejší místopředsedkyní TOP09 Markétou Pekarovou Adamovou • Autor: Milan Jaroš

Poslanec Dominik Feri v úterý večer odstoupil ze své funkce i z volební kandidátky. Hvězdu TOP09 obvinilo několik dívek ze sexuálního násilí - jejich výpovědí jsou anonymní, ale dalšími lidmi potvrzené. Feri uznal své „nevhodné či nepatřičné“ chování, ale rozhodně popírá jakékoliv násilí či nátlak. Článek Deníku N a Alarmu je podle něj zmanipulovaný a lživý. Jeho straničtí kolegové se většinově omezili na vyjádření, že je třeba počkat na výsledky vyšetřování, řada z nich chválí jeho rozhodnutí odstoupit jako gesto politické kultury (poslanec Marek Ženíšek ho kvůli tomu označil za „frajera“). První místopředseda Tomáš Czernin naznačil, že obvinění jsou vymyšlená, protože je před volbami a dívky se mohly ozvat dřív. V zásadě jediným významným politikem TOP09, který se vyjadřuje kriticky, je Jiří Pospíšil. „Bez znalosti věci bych si nikdy nedovolil výroky těch dívek zpochybňovat,“ říká europoslanec a bývalý ministr spravedlnosti, „vím, jak je pro oběti těžké vystoupit. Vadí mi to.“

Jak tedy vnímáte kauzu Dominika Feriho?

Jako právník a člověk, který ve funkci ministra spravedlnosti podporoval oběti trestných činů, musím s politování konstatovat, že to, co jsem četl v článcích, považuji za závažné. Jsou to podezření, že tu mohl být opakovaně spáchán trestný čin znásilnění. Rozhodně nechci znevažovat možné oběti komentáři typu „proč to říkají zrovna teď“ nebo že se blíží volby. To jsou slova, která by v tuto chvíli neměla zaznívat. Mělo by zaznívat, že to jsou výroky proti výrokům - a že je potřeba věc řádně prošetřit. Padni komu padni.

Ze statistik víme, že oběti sexuálního násilí se často bojí nebo nechtějí situaci řešit u soudu.

Ano, podle různých výzkumů v Česku si až 80 procent obětí sexuálních útoků nebo domácího násilí nese tohle trauma v sobě a nikdy ho nezveřejní.

Dovedete si tedy představit, že trestní řízení nikam nedojde, protože ony dívky a ženy nebudou chtít vypovídat?

To neumím posoudit. Pro mě to jsou závažné výpovědi, ale není jiná možnost než vše prošetřit, nechat posoudit nezávislým soudem a dojít k závěru. Respektuji právo kolegy Feriho na nestranné posouzení věci, ctím presumpci neviny. Musí proběhnout šetření – a právě výroky, že si to někdo vymyslel, protože probíhá volební kampaň, mohou vést k tomu, že si oběti budou do budoucna říkat, že to nemá cenu. A že jim nikdo nebude věřit, když bude jejich případ spojován s politikou.

Takové výroky přitom padají i v rámci TOP 09. První místopředseda strany Tomáš Czernin pro Seznam Zprávy uvedl, že kauza nese “známky předvolebního boje” a vyjádřil údiv nad tím, že “ta děvčata nešla na policii hned, co se to stalo”. Jsou podle vás taková vyjádření nešťastná?

Nebudu komentovat své kolegy. Já jsem byl pět let ministrem spravedlnosti a spolupracoval jsem s organizacemi pomáhajícími obětem trestných činů. Můj přístup tak může být ovlivněn mou právnickou profesí - vím, jak je to v České republice pro oběti těžké. A vadí mi společenské stereotypy typu, že si za sexuální násilí žena může sama, proč to neřekla hned, nebo že provokovala. Principiálně je odmítám. Nepřísluší mi komentovat výroky nikoho z kolegů - jen říkám, že já bych si bez znalosti věci nikdy výroky těch dívek nedovolil zpochybňovat. Na mě působí závažně. Jistě, nemůžu vyloučit variantu, že si to někdo vymyslel, ale říkat to, aniž mám informace, mi přijde nešťastné. Musí se to prošetřit, v článcích vypovídají i přátelé dotyčných dívek, jsou tam potvrzující výpovědi, takže předpokládám, že se vše dá zrekonstruovat. Byť samozřejmě u takových sexuálních deliktů mají důkazy vždycky spíš nepřímý charakter.

Má pro vás případ i další rovinu než jen trestněprávní? O tom, zda byl spáchán trestný čin, rozhodne vyšetřování a soud, ale v článcích zaznívají nejen obvinění ze závažných trestných činů. Řada svědků popisuje chování Dominika Feriho, které by šlo označit minimálně za problematické, ať se týká urážení a ponižování žen nebo sexuálního naléhání.

Zaskočilo mě to. Pokud je to pravda, je to pro mě velké zklamání. Já jsem lehký feminista - je to dáno i tím, že jsem celý život spolupracoval s ženami v politice i mimo ni. Feminismus mi není cizí a podporuji, aby se postavení žen ve společnosti zlepšovalo a posilovalo. Pokud by se to potvrdilo, velmi by mě to mrzelo. Jedna věc je možná trestná činnost a druhá to, co říkáte vy – možné naprosto nevhodné chování pana kolegy.

O nevhodném chování v textech mluví řada osob, některé i na jméno. Dominik Feri odmítá obvinění ze sexuálního násilí, ale omluvil se za to, že se v některých situacích choval “nevhodně a nepatřičně”. Je i tohle pro vás důležité?

I když „pomineme“ trestněprávní rovinu, pak v civilizovaném světě by i takové nevhodné a vulgární chování vůči ženám, které někdy může hraničit s chováním popisovaným v kampani MeToo, vedlo k odchodu politika. Ale já tu nechci moralizovat, pouze konstatuji, že je pravda to, na co se ptáte - že na kauze nelze hodnotit pouze trestněprávní aspekt, ale obecně přístup k ženám. Pokud někdo vnímá ženy jako druhořadé osoby či sexuální objekty, na kterých si verbálními projevy vylévá své problémy, je to samozřejmě špatně.

Dominik Feri po volbách v roce 2017 • Autor: Matěj Stránský
Dominik Feri po volbách v roce 2017 • Autor: Matěj Stránský

Dovedete si v tomto kontextu představit další působení Dominika Feriho v politice nebo veřejné funkci?

Nechci spekulovat. Za sebe jsem skeptický, pokud se to potvrdí. Myslím, že s tou kauzou budeme ještě konfrontováni. Jsem zklamaný, takové věci jsou nepřijatelné.

Text popisuje, že v jistých kruzích byly tyto informace “veřejným tajemstvím”. Pro vás byly nové?

Opravdu ano, respektoval jsem Dominika Feriho jako politický talent, ale nikdy jsme nebyli přátelé ani jsme se nestýkali. Když se podíváte na jeho Instagram, moje fotky tam nenajdete. O jeho soukromí jsem víceméně nevěděl. Tyto informace jsou pro mě nové, a když jsem si četl výpovědi oněch žen, byl jsem šokován a zklamán. Bude to mít dopad i na generaci, pro kterou byl určitým vzorem. Je to kolega z jedné politické strany, ale nebudu říkat, že je borec, protože odstoupil. Je to tvrzení proti tvrzení a všichni by měli chtít, aby ta věc byla co nejlépe prošetřena.

V rámci TOP 09 jste zatím jediný, kdo se veřejně takto jednoznačně vyjádřil. Nejste z toho zklamaný?

Nechci ostatní kolegy hodnotit. Jistě, kolega Feri reagoval rychle a odstoupil v zemi, kde je premiér mnoho let obviněn, neodstupuje a kauzy zametá pod koberec. Na české poměry tedy udělal gesto. Mně jen vadí, že někdo bez prošetření zpochybňuje výpovědi dívek. Z vlastní praxe vím, že pro oběti je vždy velmi traumatizující promluvit - a třeba čekají na nějaký podnět. První žena promluví, ostatní se přidají. MeToo se také spustilo v určitou chvíli a ženy pak mluvily i o zážitcích několik let starých. Odmítám princip, že oběť sexuálního násilí má buď věc okamžitě nahlásit, nebo navždy mlčet. Se znalostí problému vím, že takhle to nefunguje, že pro oběť je strašně těžké rozhodování, zda vystoupit. Zvláště v českém kontextu. Je to nepříjemné, je volební kampaň, to uznávám - ale jde o životy obětí, které mohly být takovým chováním mimořádně poškozeny.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].