Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Dominik Feri byl nařčen ze sexuálního násilí. Rezignoval na mandát a nebude kandidovat

Redakce Deníku N a Alarmu zveřejnily text, v němž ženy a dívky popsaly své traumatizující zážitky

Autor: Veronika Rajmanová
Autor: Veronika Rajmanová

Poslanec TOP 09 Dominik Feri oznámil, že rezignuje na svůj poslanecký mandát a nebude se účastnit podzimních voleb do poslanecké sněmovny. Rozhodl se tak několik hodin poté, co redakce Deníku NAlarmu zveřejnily text, v němž zazněly výpovědi žen a dívek, které Feriho obvinily ze sexuálního násilí.

Novináři popsali traumatické zážitky několika žen z rozmezí let 2015–2020. V anonymizovaných výpovědích ženy mluvily o případech sexuálního obtěžování, nátlaku i situacích, kdy s nimi měl mít poslanec sex i přes jejich výslovný nesouhlas. „Vzal noční stolek a zatarasil jím dveře, abych nemohla z pokoje odejít. Opakovala jsem, že s ním sex mít nechci, a žádala ho, ať v nátlaku a fyzickém dobývání přestane. Utrhl se na mě, ať prý držím hubu a už nic neříkám, a pak se na mě vrhnul a měl se mnou sex navzdory opakovanému nesouhlasu. Zůstala jsem jako opařená a nedokázala se ani pohnout, byla jsem paralyzovaná,” popsala svoji zkušenost jedna z žen.

Feri uvedl, že “lživá nařčení ze sexuálního násilí odmítá“ – zároveň v reakci pro novináře Deníku N a Alarmu napsal: „Zcela otevřeně přiznávám, že jsem se v některých momentech zachoval nevhodně, nepatřičně nebo v rozporu s zásadami gentlemanského chování. Pokládám to za osobní selhání…Mrzí mě to, hluboce a upřímně se omlouvám.”

V úterý večer pak na svém instagramovém profilu uvedl, že rezignuje na funkci poslance a znovu již kandidovat nebude. “Nechci, aby lživé a manipulativní články  v médiích poškozovaly mé nejbližší okolí ani mé kolegy,” konstatoval Feri - a stejnou zprávu pak médiím zaslalo tiskové oddělení TOP 09.

Předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová na dotazy Respektu nereagovala, ale vyjádřila se k věci na Twitteru. Uvedla, že věří, že Feri své jméno očistí, pro politiky podle ní však platí presumpce viny. Feri na Instagram napsal, že se bude bránit soudní cestou, na bližší dotazy Respektu však zatím rovněž neodpověděl.

Policie v reakci na zveřejněné informace na svém Twitteru již odpoledne uvedla, že se bude případem zabývat. O bližším postupu chce informovat v nejbližších dnech.

Děkan právnické fakulty Jan Kuklík, kde Feri studoval a odkud má pocházet většina žen, které poskytly médiím svědectví, popřel, že by vedení o něčem vědělo. Jak ale novináři uvádějí v textu, podle řady studentů, se kterými mluvili, bylo Feriho chování “veřejným tajemstvím”. Zástupci akademického senátu právnické fakulty potvrdili, že se na ně dívky se stížnostmi na Feriho chování obracely. Kauzou se podle děkana bude fakulta zabývat tento týden.

Pětadvacetiletý absolvent právnické fakulty patřil k nejvýraznějších tvářím TOP 09, v posledních volbách získal téměř 15 tisíc preferenčních hlasů a do Sněmovny se v Praze dostal z posledního místa na kandidátce. Velkou roli měl hrát i v nadcházející kampani koalice Spolu. Při zahájení kampaně v Brně minulý týden Feri představil iniciativu Mám hlas, která měla cílit na mladé voliče a jejíž tváří se měl stát. Strana slibovala speciální program pro mladé, edukativní články o volbách i podcast s Ferim.

Zobrazit příspěvek na Instagramu Příspěvek sdílený Dominik Feri (@choco_afro)

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].