Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Rozhovory

Epidemiolog Smejkal: Uražení nejsme, jen zklamaní

Vědci ze skupiny pro epidemické situace MeSES už delší dobu cítili, že se chystá jejich odvolání

Petr Smejkal • Autor: Michal Růžička, Profimedia
Petr Smejkal • Autor: Michal Růžička, Profimedia

Ministerstvo zdravotnictví ukončilo spolupráci s Mezioborovou skupinou pro epidemické situace (MeSES), do níž patřili respektovaní vědci jako viroložka z Přírodovědecké fakulty UK Ruth Tachezy, imunolog z Alabamské univerzity Zdeněk Hel, ekonom z institutu CERGE-EI Štěpán Jurajda nebo odborník na globální rizika z Oxfordské univerzity Jan Kulveit. O možných důvodech a souvislostech jsme mluvili s vedoucím této skupiny, epidemiologem Petrem Smejkalem z IKEM.

Byli jste odvoláni jedním ministerským telefonem. Je ukončení spolupráce trvalé?

Myslím, že ano.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger přitom říká, že se s vámi chce potkávat dál. Máte k tomu chuť?

Jde nám o bezpečné zvládnutí epidemie, a pokud budeme požádáni, poradíme. Uražení nejsme.

Ani zklamaní?

Zklamalo mě to, to ano. Odvolání by nemělo probíhat takovouto formou. Z hodiny na hodinu telefonem.

Jsou za tím dlouhodobé spory, nebo - jak informují média - jeden rozhovor, který jste poskytl serveru novinky.cz a kde jste prohlásil, že jsme epidemii „fakt nezvládli“?

Kvůli jednomu rozhovoru se to přece nedělá. To může být leda záminka.

Jaké pro to tedy máte vysvětlení?

Na ministerstvu zdravotnictví probíhá reorganizace, slučování skupin, které se zabývají epidemií. Nová náměstkyně ministra paní primářka Vašáková (Martina Vašáková, Přednostka pneumologické kliniky pražské Thomayerovy nemocnice a náměstkyně ministra pro zdravotní péči – pozn. red.) se rozhodla skupiny sloučit. A v rámci reorganizace jsme zřejmě byli zrušeni.

Dostalo se vám už dřív signálů, že se to chystá?

Cítíte to. Když se náhodou dozvíte, že chtějí zrušit plošné testování obyvatelstva při incidenci 75 případů na 100 tisíc obyvatel, a já se ptám ministerstva, jak je možné, že jsme o tom nebyli informováni… To je přece dost riskantní krok, o kterém bychom měli vědět. Paní primářka Vašáková mi odpověděla, že to doporučila klinická skupina pro covid na ministerstvu zdravotnictví, kterou sama vede. Když s vámi tak zásadní rozhodnutí ministerstvo nekonzultuje, je jasné, že dlouhodobě s vámi nepočítá.

Nedávno vaši skupinu MeSES kritizovala skupina dvanácti lékařů. Jsou to stejní lidé, kteří se v minulosti ohledně covidu už mnohokrát mýlili – kardiochirurg Jan Pirk, rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima a další. Vytýkali vám, že trváte na pokračování plošného testování na školách, což pokládají za současné situace za zbytečné. Nemá tedy vaše odvolání souvislost i s touto kritikou?

Můžu jen spekulovat, že to spolu opravdu souvisí, a věřit, že se mýlím.

Ještě jednou: proč vás tedy odvolali?

Ministerstvo si asi myslí, že už nás nepotřebuje.

Jak zpětně vidíte působení skupiny MeSES?

Tu nejhorší práci jsme zvládli, teď už se toho tolik zkazit nedá - i když je pravda, že v podobné situaci jsme už v Česku byli a zkazilo se toho pak dost. Bojím se toho, že když se přestane testovat, nebudeme vědět, v jaké situaci jsme.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].