Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt k právu, Společnost

NSS čeká první doplňování od odchodu Josefa Baxy

Zároveň se znovu otevírá otázka, odkud by měli noví soudci přicházet

Michal Mazanec při jmenování předsedou NSS  • Autor: Profimedia, Borgis
Michal Mazanec při jmenování předsedou NSS • Autor: Profimedia, Borgis

Pro Nejvyšší správní soud (NSS) to není lehké období. Na jaře rezignovaly dvě zkušené soudkyně  Marie Žišková a Jana Brothánková. A ke konci letošního roku odejde další soudce Petr Průcha, kterému mandát skončí ze zákona kvůli dovršení sedmdesáti let věku.

To vše v situaci, kdy před nedávnem z čela soudu po patnácti letech odešel Josef Baxa - jenž vybudoval NSS na zelené louce a podařilo se mu z něj vytvořit jednu z nejrespektovanějších českých soudních institucí. Správní soudci vynesli řadu rozsudků, jejichž leitmotivem byla ochrana práv lidí žijících v méně slunném prostoru české společnosti.

Nyní NSS šéfuje tehdejší místopředseda Michal Mazanec a před novým vedením tedy stojí první důležitá výzva: doplnit soustavu o nové soudce a nesáhnout při tom vedle. S tím se zároveň znovu otevírá otázka, odkud by měli noví soudci přicházet. Baxa měl každopádně podle justičních expertů ve výběru kolegů dobrou ruku: prostor dával lidem majícím třeba jiný pohled na svět než on, ale vždy usilujícím o nalézání spravedlnosti.

Hlavně pestrost

„Jsme momentálně mínus dva soudce, na konci roku to bude mínus tři. A nikdy nevíte, kdo rezignuje nebo onemocní. To vše omezuje fungování Nejvyššího správního soudu, proto je doplňování naše výhledová priorita,“ říká nová místopředsedkyně Barbara Pořízková.

Jméno prvního potencionálního náhradníka za odcházející soudce je už známé. Jedná se o Viktora Kučeru, který doposud působil jako soudce Krajského soudu v Brně a od července 2018 je dočasně přidělen k Nejvyššímu správnímu soudu na tzv. stáži. NSS totiž umožňuje každému soudci ze správních úseků tuzemských soudů stáže na šest nebo dvanáct měsíců.

Stáž se po absolvování vyhodnocuje – a na základě hodnocení se zjišťuje, jestli by daný kandidát mohl být v budoucnu soudcem Nejvyššího správního soudu. Od roku 2004 se tímto způsobem na Nejvyšším správním soudě vystřídalo 42 soudců a 16 z nich se následně stalo soudci NSS. „Dá se říct, že si takto testujeme budoucí kolegy,“ dodává Pořízková s tím, že soud má nyní zájem především o tzv. kariérní soudce.

Tedy takové, již přijdou na NSS z jiného soudu. Druhou možností, jak soud doplnit, jsou tzv. nekariérní soudci - zjednodušeně řečeno kandidáti z řad akademiků nebo třeba z advokacie. Tuto cestu nabírání soudců „z venku“ prosazoval v minulých letech bývalý předseda Baxa. A dnes se i proto poměr kariérních a nekariérních soudců vyšplhal na takřka vyrovnaných 16:14.

„Rádi bychom se v tuto chvíli zaměřili spíše na hledání kariérních soudců,“ vysvětluje Pořízková. „Samozřejmě, že se nebráníme kandidátům z venku, chceme mít nadále pestrý soud. Nicméně já osobně si myslím, že by kariérních soudců mělo být na soudu víc. Znají lépe soudní proces a mají už justiční paměť z vlastní praxe,“ dodává místopředsedkyně.

Místopředsedkyně Nejvyššího správního soudu Barbara Pořízková • Autor: ČTK
Místopředsedkyně Nejvyššího správního soudu Barbara Pořízková • Autor: ČTK

Požadavky i úspěšnou stáž nyní splnil zmíněný Kučera. Má za sebou ono šestileté angažmá na Krajském soudě v Brně, předtím pracoval pět let na NSS právě jako asistent Barbary Pořízkové. Prošel ale i Legislativní radou vlády ČR nebo Kanceláří veřejného ochránce práv. Tematicky se zaměřuje na cizineckou problematiku, jako je azylové řízení, vyhošťování nebo podmínky udělování či odebírání státního občanství.

Důležité rozhodnutí

O tom, zda skutečně zasedne jako řadový soudce Nejvyššího správního soudu, se rozhodne 24. dubna 2019, kdy se  představí na slyšení před plénem Nejvyššího správního soudu. Soudci i jejich asistenti dostanou možnost Kučerovi pokládat otázky o jeho motivaci a důvodech, proč se o pozici uchází. „Viktor Kučera má už doporučení od soudcovské rady NSS a předsedy Mazance. Takže pokud slyšení dobře dopadne, závěrečné slovo má už jen ministr spravedlnosti,“ říká Pořízková. Další doplňování se prozatím podle ní konat nebude: „Kandidáty máme v hledáčku, ale jejich nástup pravděpodobně neproběhne během tohoto roku.“

Podle experta na ústavní právo z pražské právnické fakulty Ondřeje Preusse jde v případě doplňování „nejvyšších soudů“ pokaždé o důležité rozhodnutí. „Záměr vyrovnávat poměr kariérních a nekariérních soudců je plně legitimní,“ míní ústavní právník.

Zároveň se podle Preusse v instancích, jako je Nejvyšší správní soud, především řeší případy, ve kterých je potřeba často reagovat na hodnotové až filosofické otázky: „Proto bych klidně zachoval velký prostor pro nekariérní soudce. Vedle celoživotních soudců by se na rozhodování měli podílet zkušení advokáti, jiní odborníci i čistě akademici. Zatímco kariérní soudci jsou v rozhodování těchto otázek kvůli dlouholeté praxi zdrženlivější, nekariérní soudci na podobné otázky hledí otevřeněji a nabízejí ambicióznější rozhodování.“

Ilustrační foto • Autor: Karel Cudlín
Ilustrační foto • Autor: Karel Cudlín

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].